Miasto Rybnik oraz PGE, ORLEN Termika i PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa podpisały list intencyjny, który otwiera drogę do współpracy czołowych krajowych spółek przy realizacji strategicznych inwestycji w sektorze energetycznym i ciepłowniczym na terenie aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej ze szczególnym uwzględnieniem Rybnika. To kolejny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu, w tym ciągłości dostaw energii i ciepła dla odbiorców z Rybnika.
Podpisany list intencyjny wyznacza ramy szerokiej współpracy, której kluczowym elementem jest wybór optymalnej technologii wytwarzania ciepła dla Rybnika po planowanym wyłączeniu z eksploatacji starych bloków węglowych Elektrowni Rybnik. Dodatkowo partnerzy przeprowadzą również szczegółowe analizy dotyczące możliwości wykorzystania terenów aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej pod przyszłą działalność energetyczną, otwierając nowe perspektywy dla rozwoju regionu.
– Już dzisiaj odpady kaloryczne nie mogą być składowane na wysypiskach. Dostarczane są głównie do cementowni i innych ciepłowni, co generuje koszty ich transportu i przetwarzania. W dłuższej perspektywie zależy mi na takim zagospodarowaniu tego surowca, aby z jednej strony zapewnić stabilność dostaw ciepła dla mieszkańców Rybnika, a z drugiej utrzymać, a nawet obniżyć ceny zagospodarowania frakcji kalorycznej odpadów. Nowoczesna niskoemisyjna energetyka wykorzystująca paliwa alternatywne to niższe koszty życia mieszkańców – podkreśla Piotr Kuczera, Prezydent Rybnika.
– Dzięki podpisanemu porozumieniu w ciągu 18 miesięcy wypracowany zostanie wspólnie z miastem i Grupą ORLEN optymalny model produkcji i dostaw ciepła, który w rezultacie umożliwi docelową integrację lokalnego systemu ciepłowniczego. Niezależnie już za 1,5 r. w Rybniku oddamy do użytku największy i najsprawniejszy blok gazowo-parowy w Polsce o mocy 882 MW, który w szczególności będzie zapewniał usługi elastyczności dla operatora sieci przesyłowej. Dodatkowo w planach strategicznych Grupa PGE ma także budowę jeszcze jednej jednostki gazowej w tej lokalizacji, a także magazynów energii – powiedział Maciej Górski, Wiceprezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Zaangażowanie ORLEN Termika, wiodącego dostawcy ciepła systemowego w Polsce, wpisuje się w strategię Grupy ORLEN w zakresie transformacji energetycznej i dekarbonizacji. Koncern dąży do budowania nowoczesnego, zintegrowanego systemu energetycznego opartego na stabilnych i niskoemisyjnych źródłach. Udział w projekcie rybnickim to element dywersyfikacji aktywów energetycznych i wzmacniania bezpieczeństwa dostaw ciepła w strategicznych regionach Polski.
– List intencyjny, który dziś podpisaliśmy, obejmuje działania dotyczące produkcji ciepła i energii elektrycznej z alternatywnych źródeł. Dzięki tego typu przedsięwzięciom Rybnik ma szansę trafić do grona kilkunastu polskich miast, które rozwijają nowoczesną infrastrukturę w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju – powiedział Michał Olszewski, Wiceprezes Zarządu ORLEN Termika.
List intencyjny podpisali: Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika, Maciej Górski, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Michał Olszewski, Wiceprezes Zarządu ORLEN Termika oraz Artur Zając, Członek Zarządu PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa.
Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA