W dn. 30 czerwca – 5 lipca wizytę w Republice Korei i Japonii złożyli Krzysztof Gawkowski, Wicepremier, Minister Cyfryzacji oraz Konrad Gołota, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Podczas pobytu polska delegacja odbyła szereg spotkań z wysokimi przedstawicielami rządów i największych korporacji obu krajów. Rozmowy miały na celu pogłębienie współpracy bilateralnej w zakresie nowych technologii, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i przemysłu obronnego.
Wiceminister Konrad Gołota, odpowiedzialny za nadzór nad spółkami z sektora obronnego, rozmawiał m.in. z Ministrem Seok Jong-gun, szefem koreańskiej Agencji Planowania Zakupów Obronnych (DAPA) oraz zarządami największych koreańskich koncernów zbrojeniowych o wspólnych projektach i inwestycjach, w tym czołgach K2. W spotkaniu wziął udział m. in. wiceprezes Hyundai Rotem, Lee Jeong Yeob.
Rozmowy koncentrowały się na usprawnieniu procesów realizacji kontraktów na rzecz Sil Zbrojnych RP oraz znaczącego zakresu współpracy z polskim państwowym przemysłem obronnym. Dialog dotyczył również ram strategicznej współpracy polskiego i koreańskiego przemysłu obronnego w zakresie nowych technologii oraz badań i rozwoju. Wicepremier Gawkowski przedstawił propozycję nawiązania współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa ze stroną koreańską, która została przyjęta z dużym entuzjazmem.
Minister Seok Jong-gun (DAPA) osobiście podziękował wiceministrowi Gołocie za wsparcie negocjacji dotyczących czołgów K2. Zapewnił także, że pod jego osobistym nadzorem znajdą się wszystkie procesy związane z realizacją kontraktów dla Polski, o czym będzie na bieżąco informował Kancelarię Prezydenta Republiki Korei.
W drugiej części spotkania, delegacja MAP oraz PGZ na czele z Wiceprezesem Janem Grabowskim odbyła spotkanie robocze, gdzie omówiono wszelkie wyzwania we współpracy polskiego i koreańskiego przemysłu obronnego, koncentrując się na wypracowaniu systemowych rozwiązań.
– Podczas gdy w Warszawie, MON i wiceprezes Hyudnai Rotem Company, Lee Jeong Yeob ogłaszali osiągnięcie porozumienia w sprawie K2 i zdolności redukcyjnych w Bumar Łabędy, nasza delegacja spotkała się z wiceprezesem HRC w celu omówienia szczegółowych rozwiązań, a także z pozostałymi kluczowymi partnerami koreańskimi: Hanwha Aerospace i KAI. To dowód zaangażowania obu stron – polskiej i koreańskiej oraz świetnej współpracy międzyresortowej w polskim rządzie – podsumował Wiceminister Konrad Gołota.
Wizyta w Japonii była okazją do nawiązania relacji z tamtejszym przemysłem obronnym. Polska delegacja spotkała się z najwyższymi przedstawicielami Japońskiej Federacji Biznesu (Keidanren), mającej duży udział w kształtowaniu polityki gospodarczej Japonii oraz z Komisarzem Horie, który reprezentował agencję ATLA, odpowiedzialną za kształtowanie i rozwój japońskiego przemysłu obronnego. Rozmowy dotyczyły potencjału dla trwałej współpracy, głównie w zakresie nowych technologii oraz produkcji dual use. Strona japońska wyrażając uznanie dla roli, jaką Polska odgrywa w zakresie pomocy Ukrainie w obronie własnego państwa, zadeklarowała duże zainteresowanie współpracą z naszym przemysłem.
Strony zadeklarowały kontynuowanie podjętych rozmów m.in. podczas Międzynarodowych Targów Przemysłu Obronnego w Kielcach, na których pojawić ma się liczna delegacja japońskiego rządu i przemysłu. W wydarzeniu będzie uczestniczyć także delegacja Republiki Korei Południowej.
Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych