Współpraca instytucjonalna między Australią a Europą, w tym w zakresie transformacji energetycznej i minerałów krytycznych – to główne tematy spotkania wiceministrów klimatu i środowiska Krzysztofa Bolesty i Krzysztofa Galosa z przedstawicielami biznesu skupionymi wokół misji Europejskiej Rady Biznesu Australii (European Australian Business Council, EABC). Spotkanie odbyło się 26 czerwca 2025 r. w siedzibie resortu klimatu i środowiska.
W trakcie spotkania omówiono kwestie transformacji klimatyczno-energetycznej Polski oraz możliwości współpracy z Australią w zakresie geologii, w tym w zakresie minerałów krytycznych.
Uczestnicy spotkania poruszyli znaczenie podpisanego w maju 2024 r. Memorandum of Understanding między UE a Australią, które przewiduje rozwój wspólnych projektów wydobywczych i przetwórczych, w tym dotyczących niklu – kluczowego surowca dla zielonych technologii. Przewidziane są działania w zakresie tworzenia „map drogowych” dla wspólnych inicjatyw, co ma zwiększyć przejrzystość i skuteczność inwestycji po obu stronach.
– 11 kwietnia 2024 r. zostało podpisane Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE w sprawie ustanowienia ram na potrzeby zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych, tzw. rozporządzenie UE dot. surowców krytycznych – Critical Raw Material Act. Dyrektywa oznacza zwiększenie produkcji tychże na terenie UE do 10% i wprowadza wymóg aż 40% przetwarzania na terenie UE oraz pozyskiwania 25% potrzebnych minerałów z recyclingu, ale wskazuje także na konieczność dywersyfikacji źródeł dostaw do 2030 r. Projekty strategiczne są ważnym elementem jej wdrażania – ogłoszono 47 projektów w samej UE i 13 projektów poza UE – powiedział Wiceminister Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, Krzysztof Galos.
Wiceminister Krzysztof Galos, podkreslił też rolę Memorandum of Understanding między UE a Australią w opracowywaniu rozwiązań w zakresie surowców krytycznych.
– Identyfikacja i wspólne opracowywanie przyszłych projektów mających na celu ekstrahowanie oraz przetwarzanie surowców są okazją do zacieśnienia współpracy oraz wymiany wiedzy na tym polu. Rozwój krajowego sektora minerałów krytycznych w Australii i UE to możliwość dywersyfikacji dostawców materiałów niezbędnych do osiągnięcia ekologicznej i cyfrowej transformacji oraz jej otwartej strategicznej autonomii – dodał Wiceminister Krzysztof Galos.
– Polityka klimatyczna Unii Europejskiej zbyt długo koncentrowała się na redukcji CO2 a ignorowano politykę przemysłową, która winna być prowadzona także na poziomie unijnym, a nie jedynie fragmentarycznie – na poziomie wybranych krajów. To zatrudnienie i wzrost gospodarczy są czynnikami ważnymi dla ludzi – mamy już bardzo mocną politykę klimatyczną na szczeblu UE, a teraz trzeba pracować razem, aby pobudzać konkurencyjność Europy. Transformacja energetyczna musi być postrzegana jako szansa na wzrost gospodarczy i niższe ceny energii – to było celem naszej Prezydencji w Radzie UE – podkreślił Wiceminister Krzysztof Bolesta.
European Australian Business Council
European Australian Business Council to non-profitowe forum korporacyjne z siedzibą w Sydney w Australii. Misją EABC jest promowanie handlu, inwestycji i współpracy instytucjonalnej między Australią a Europą poprzez współpracę z rządami, instytucjami publicznymi, ambasadami, konsulatami, izbami handlowymi, agencjami handlowymi i inwestycyjnymi oraz australijskimi i europejskimi grupami biznesowymi. Centralnym elementem misji EABC jest orędownictwo na rzecz ambitnej umowy o wolnym handlu między Australią a Unią Europejską.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska