PGE Energia Ciepła, Elektrociepłownia „Zielona Góra”, Miasto Zielona Góra oraz Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja podpisały list intencyjny. Współpraca, określona w liście, dotyczy oceny możliwości technicznych i ekonomicznych zaopatrzenia mieszkańców Zielonej Góry w ciepło pochodzące z efektywnych systemów energetycznych, ze szczególnym uwzględnieniem wymagań wynikających z dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej.
Stronami porozumienia są: PGE Energia Ciepła, Elektrociepłownia „Zielona Góra”, Miasto Zielona Góra oraz Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja. Przedmiotem współpracy jest wypracowanie długofalowych rozwiązań zapewniających stronom zwiększenie udziału wykorzystania źródeł OZE w pokryciu potrzeb cieplnych miasta.
– W ramach prowadzonego w PGE Energia Ciepła programu dekarbonizacji planowane jest stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych w produkcji ciepła i energii elektrycznej w zielonogórskiej elektrociepłowni, a także zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, a tym samym ograniczanie lub uniknięcie kosztów związanych z emisją gazów cieplarnianych – mówi Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła. – Bliska współpraca z Prezydentem Zielonej Góry oraz Zielonogórskimi Wodociągami umożliwia nam rzetelne przygotowanie inwestycji oraz optymalizację kosztów w tym procesie. Jestem przekonany, że nasze partnerstwo przyniesie znaczące korzyści, z których skorzystają mieszkańcy Zielonej Góry – dodaje Grzegorz Krystek.
– Elektrociepłownia „Zielona Góra” jest jedynym wytwórcą i dystrybutorem ciepła sieciowego dostarczanego do ponad 60 tys. mieszkańców Zielonej Góry, dlatego też niezmiernie ważne jest dla nas, aby system ciepłowniczy był efektywny energetycznie a w szczególności spełniał cele postawione w niniejszym zakresie w regulacjach i dyrektywach UE. Obecnie z nawiązką spełniamy wymagania stawiane dla efektywnych systemów, osiągając wskaźnik wytwarzania ciepła w kogeneracji z energią elektryczną na poziomie przekraczającym 90% wobec wymaganych 75%. Nie mniej, w niedalekiej przyszłości a dokładnie od stycznia 2035 zaczną obowiązywać nas dodatkowe wymagania polegające na obowiązku zapewnienie, że ciepło dostarczane do odbiorcy końcowego w 50% będzie pochodziło ze źródeł OZE lub z ciepła odpadowego. Stąd też rozpoczynamy prace, których celem jest wykonanie analiz technicznych i ekonomicznych, co do możliwości wykorzystania zasobów regionu do wytwarzania ciepła – zaznacza Małgorzata Ptak-Bystrzyńska, Wiceprezes Zarządu Elektrociepłowni „Zielona Góra”.
– Energetyczne bezpieczeństwo mieszkańców Zielonej Góry to nasz priorytet – podkreśla Marcin Pabierowski, Prezydent Zielonej Góry. – Aby jak najlepiej zaspokajać ich potrzeby, w tym w zakresie energii cieplnej, nawiązujemy współpracę z czołowymi producentami i wytwórcami. To ważny krok w kierunku naszej samowystarczalności energetycznej. Nowe inwestycje są nieodzownym elementem tego procesu. Dzięki nim zapewnimy stabilne dostawy ciepła, spełniające zarówno unijne, jak i krajowe normy.
– W pierwszym etapie zostaną przeprowadzone analizy formalno–prawne, ekonomiczne i techniczne możliwości uruchomienia projektu odzysku ciepła ze ścieków komunalnych pozyskiwanych z ujęć naszego zakładu, co będzie stanowiło zabezpieczenie dostaw ciepła dla miasta w długoterminowej perspektywie – dodaje Dariusz Gusta, Prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji.
W ramach podpisanego Listu Intencyjnego Strony podejmą działania polegające na poszukiwaniu energii odnawialnej, która odzyskiwana z posiadanych zasobów i możliwości regionu doprowadzi do wypełnienia obowiązku posiadania efektywnego energetycznie sytemu do 2035 r.
Kierunki dalszych działań w zakresie pozyskiwania źródeł OZE będą wynikały z przeprowadzonych analiz, w tym ocen technicznych możliwości, które obecnie pozostają otwarte. Decyzje będą podejmowane na podstawie wyników dotyczących okresu zwrotu inwestycji oraz dostępności dofinansowania na ich realizację.
Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA