W dniach 5 -7 maja 2025 r. w Krakowie odbyła się konferencja “Polityka Surowcowa UE” wraz z wydarzeniami towarzyszącymi, organizowanymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Konferencja stanowiła platformę wymiany doświadczeń oraz dyskusji pomiędzy przedstawicielami wysokiego szczebla na temat zapewnienia stabilnych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych, niezbędnych do funkcjonowania ekosystemów przemysłowych Unii Europejskiej.
Podczas konferencji poruszono kluczowe zagadnienia związane z polityką surowcową UE, omawiając główne priorytety UE w tym obszarze, m.in dotyczące wdrażania krajowych planów poszukiwań złóż kopalin do produkcji surowców krytycznych, dywersyfikacji łańcuchów dostaw oraz rozwoju współpracy międzynarodowej. Podkreślono również znaczenie wykorzystywania surowców wtórnych oraz substytucji surowcowej jako elementów strategii zrównoważonego zarządzania surowcami krytycznymi w Europie.
Pierwsze podsumowania i plany na przyszłość
Pierwszy rok obowiązywania rozporządzenia UE dotyczącego surowców krytycznych (Critical Raw Materials Act – CRMA) stał się okazją do podsumowania dotychczasowych działań oraz wymiany doświadczeń w zakresie m.in. realizacji krajowych planów poszukiwawczych, tworzenia punktów kontaktowych oraz realizacji projektów strategicznych. W szczególności omówiono przedsięwzięcia, które mają na celu zabezpieczenie i dywersyfikację dostaw surowców na rynek europejski.
Komisja Europejska ogłosiła listę 47 projektów strategicznych, wśród których znalazły się dwa kluczowe projekty z Polski: Zakład Rafinacji Pierwiastków Ziem Rzadkich w Puławach oraz Zakład recyklingu baterii wraz z instalacją odzysku surowców krytycznych Polvolt w Zawierciu. Projekty te są fundamentem dla przyszłego bezpieczeństwa surowcowego zarówno Polski, jak i całej Unii Europejskiej.
Wyzwania i perspektywy dla Polski i UE
– Implementacja założeń Critical Raw Materials Act, w tym przede wszystkim realizacja Krajowych Programów Poszukiwań oraz projektów strategicznych, to ważny krok na długiej drodze do poprawy bezpieczeństwa surowcowego Unii Europejskiej, w tym i Polski – stwierdził Krzysztof Galos, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, Członek Europejskiej Rady ds. Surowców Krytycznych.
– Ze względu na długość procesów inwestycyjnych, szczególnie w obszarze górniczym, efekty nie będą natychmiastowe, ale z pewnością istotne, zwłaszcza w perspektywie średnioterminowej. Musimy zwiększać wydobycie, przetwarzanie i recykling surowców krytycznych w UE, a także dywersyfikować kierunki dostaw surowców spoza UE i tworzyć odpowiednie zapasy strategiczne – dodał Krzysztof Galos.
Wnioski z konferencji
Konferencja w Krakowie stanowiła ważny krok w kierunku dalszego umacniania polityki surowcowej Unii Europejskiej, mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw surowców krytycznych. Uczestnicy wydarzenia podkreślili konieczność kontynuowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju produkcji i użytkowania surowców oraz wzmocnienia współpracy międzynarodowej w tym obszarze. Dzięki takim inicjatywom, jak projekty z Polski, Unia Europejska zyskuje solidną podstawę do zabezpieczenia swojej przyszłej niezależności surowcowej.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska