Ochrona środowiska

Udział Macieja Pyrki w 2. Kongresie Carbon Capture 2025

Maciej Pyrka, Kierownik Zespołu Strategii, Analiz i Aukcji w KOBIZE/IOŚ-PIB oraz kierownik projektu LIFE ENSPIRE miał okazję być prelegentem podczas sesji plenarnej oraz w panelu dyskusyjnym podczas drugiego Kongresu Carbon Capture, który odbył się 10.04.2025 r. w Poznaniu.

Maciej Pyrka podczas Sesji II “W stronę neutralności klimatycznej” wygłosił prezentację pt.” Rola pochłaniania w realizacji celu polityki energetyczno-klimatycznej UE do 2050 r.”, gdzie wskazał m.in.: na kluczową rolę pochłaniania CO₂ (zarówno trwałego, jak i tymczasowego), która będzie kluczowa dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. w UE. Podkreślił również konieczność instytucjonalnej reformy systemu EU ETS oraz nowych instrumentów finansowych i prawnych, które będą wspierały  rozwój pochłaniaczy i systemów monitorowania.

Maciej Pyrka przedstawił również informacje o nowym projekcie LIFE ENSPIRE prowadzonym przez CAKE/ KOBIZE/IOŚ-PIB, który ma na celu analizę możliwości włączenia nowych państw do systemu EU ETS, i wpływu tych działań na polityki handlowe i klimatyczne w długoterminowym horyzoncie czasowym po 2050 r.

Więcej informacji o naszym projekcie na stronie: Projekt LIFE ENSPIRE – CAKE Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych

W kolejnej części Kongresu Maciej Pyrka uczestniczył w panelu dyskusyjnym pt. “Forum Liderów III. Wspieranie rozwoju technologii CCUS w Polsce”. W dyskusji udział wzięli Maciej Giers (WiseEuropa), Codie Rossi (Clean Air Task Force) oraz Paweł Gładysz (Centrum Energetyki AGH, Stowarzyszenie CCUS Poland), jako prowadzący.

Podczas panelu dyskusyjnego Maciej Pyrka przywołał m.in. wyniki analiz Zespołu CAKE które wskazują, że osiągnięcie celu net-zero w UE w 2050 r. będzie praktycznie niemożliwe bez szerokiego zastosowania technologii neutralnościowych tzw. removals”, w tym zarówno technologii, takich jak CCS/CCU, jak i ujemnych emisji z BECCS. Wskazał również, że w kontekście rosnącej presji na ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, technologie CCUS stają się coraz częściej postrzegane jako nieodzowny element polityki klimatycznej, zwłaszcza dla sektorów, które trudno zdekarbonizować w inny sposób. Kluczową zmianą, która może przyspieszyć rozwój CCUS w Polsce, jest stworzenie przewidywalnych i długoterminowych ram regulacyjnych oraz włączenie tej technologii w oficjalne strategie transformacji energetycznej i przemysłowej.

Źródło: KOBIZE

Działy

Reklama