OZE

Działalność Polenergii zmniejsza emisje o ok. 1 mln ton CO2e w skali roku dzięki produkcji zielonej energii. Morskie farmy wiatrowe dołożą kolejne 2 mln ton unikniętych emisji

Grupa Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna, dzięki swoim działaniom redukcyjnym uniknęła 1,05 mln ton emisji CO2e – wynika z wyliczeń Fundacji Climate&Strategy, która obliczyła ślad węglowy Polenergii za 2023 r. w Zakresie 3. To znaczy, że dzięki konsekwentnie budowanej strategii i działalności firmy opartej na OZE, Grupa uniknęła 2,5 razy więcej emisji niż w tym czasie wygenerowała. Dodatkowo, Fundacja Climate&Strategy policzyła, że budowa morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 pozwoli na uniknięcie emisji ok. 2 mln ton CO2e rocznie.

Polenergia zaprezentowała wyliczenia dotyczące emisji gazów cieplarnianych w tzw. Zakresie 3 (Scope 3), obejmującym emisje pośrednie w pełnym łańcuchu wartości firmy. Zakres 3 stanowi blisko 80% emisji firmy (325 tys. ton CO2), czyli znacznie więcej niż Zakresy 1 i 2 (odpowiednio 93 tys. ton i 5 tys. ton). Wyliczając Zakres 3, Grupa wyprzedziła obowiązek raportowania (który dotyczyć będzie jej dopiero w 2026 r.), chcąc znacznie wcześniej precyzyjnie poznać źródła emisji, a co za tym idzie – jeszcze skuteczniej nimi zarządzać. Dzięki temu nie tylko spełnia przyszłe wymogi regulacyjne, ale również wyznacza standardy branży energetycznej. Tym samym dołączyła do grona firm w Polsce dysponujących wyliczeniami emisji w trzech zakresach, zgodnie z powszechnie uznawaną i stosowaną metodyką GHG Protocol.

Zakres trzeci emisji to m.in. ślad węglowy pochodzący z zakupu towarów, usług, gospodarki odpadami czy transportu surowców i produktów, a nawet podróży służbowych. Dane o śladzie węglowym z trzeciego zakresu uzupełniają informację, jaką możemy przekazywać naszym interesariuszom, informując w sposób przejrzysty na temat wpływu działalności Polenergii na środowisko. Tylko w 2023 r. udało się uniknąć emisji ponad mln ton, czyli 2,5 razy więcej niż wyemitowaliśmy. Po kalkulacji śladu węglowego w zakresie 3 wiemy także, że jest on 2,5 razy niższy niż tzw. emisje uniknięte. Wiemy, że dzięki użyciu energii wytworzonej w naszych źródłach OZE zamiast takiej samej ilości z paliw kopalnych, zaoszczędzona została emisja na poziomie miliona ton dwutlenku węgla mówi Marta Porzuczek, Dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.

Ślad węglowy we wszystkich zakresach wyliczyli niezależni partnerzy zewnętrzni. Za obliczenia najbardziej wymagającego Zakresu 3 odpowiadała Fundacja Climate&Strategy, która m.in. wspiera firmy w transformacji energetycznej i tworzy profilowane modele obliczeniowe śladu węglowego.  Zakresy 1 i 2 obliczyło Materiality, które od lat wspiera firmy w budowaniu zrównoważonych organizacji.

– Już dziś działalność Polenergii zdecydowanie przyczynia się do budowania podwalin bezemisyjnej gospodarki. By lepiej zrozumieć ślad środowiskowy budowy projektowanych morskich farm wiatrowych, policzyliśmy ich wpływ na bilans emisji gospodarki. Z naszych szacunków wynika, że farmy Bałtyk 2 i 3 pozwolą uniknąć emisji CO2e o wielkości niemal 2 mln ton rocznie mówi Łukasz Dobrowolski, Dyrektor ds. Strategii Klimatycznych i Rynku Energii w Fundacji Climate&Strategy.

Polenergia i norweski Equinor realizują wspólnie na polskim morzu projekty dwóch farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 w ramach pierwszej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, będą zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 ma popłynąć do sieci już w 2027 r., komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 r.

Grupa Polenergia od 2022 r. aktywnie monitoruje poziomy emisji CO2e w działalności. Oprócz wdrożenia mechanizmów zbierania danych, edukowania i budowania kompetencji pracowników, grupa przystąpiła także do Science Based Target Initiative – inicjatywy, w ramach której cele dekarbonizacyjne firm są monitorowane przez zespoły naukowców.

Źródło: Polenergia

Działy

Reklama