W ramach inicjatywy zmierzającej do podniesienia efektywności sieci elektroenergetycznej Stoen Operator realizuje pilotażowe projekty lokalnych mikrorynków energetycznych w Warszawie. Głównymi celami są demonstracja i analiza usług elastyczności energetycznej. Mogą one odgrywać kluczową rolę w zarządzaniu popytem i podażą energii elektrycznej, a także w integracji zasobów rozproszonych i prosumenckich z systemem energetycznym.
Dynamiczne zarządzanie energią i elastyczność sieci
Inicjatywy prowadzone przez warszawskiego operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) zakładają wdrożenie zaawansowanych technologii i rozwiązań, które umożliwią dynamiczne zarządzanie obciążeniem (DSR). Pozwolą również wykorzystywać instalacje prosumenckie do stabilizacji sieci i kompensacji mocy biernej. Poprzez przewidywanie problemów sieciowych i nadzór nad infrastrukturą Stoen Operator dąży do zwiększenia efektywności i niezawodności dostaw energii elektrycznej. Jednocześnie działa także na rzecz rozwoju zrównoważonej energetyki.
Pilotaż w stolicy
Pilotaż obejmuje budynki użyteczności publicznej, średnie i mniejsze przedsiębiorstwa na terenie całej Warszawy. Podczas Konferencji NextGen Energy II jego założenia prezentował Łukasz Sosnowski, Menedżer ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Realizacji Projektów Badawczo-Rozwojowych w Stoen Operator.
– Celem jest przetestowanie różnych scenariuszy wykorzystania elastyczności energetycznej, w tym magazynowania energii, wykorzystania energii odnawialnej oraz zarządzania popytem. Planujemy również analizę mechanizmów prawnofinansowych dla potrzeb usługi elastyczności oraz opracowanie efektywnych algorytmów zarządzania energią – wskazywał w swoim wystąpieniu ekspert stołecznego operatora.
Korzyści i długoterminowe cele
Projekt pilotażowy ma na celu nie tylko poprawę jakości zasilania i zwiększenie przepustowości sieci. Operator chce także skrócić czas oczekiwania na przyłączenia nowych odbiorców oraz odblokować potencjał dla dynamicznego zarządzania pracą sieci. Długoterminowym celem jest stworzenie zrównoważonego i efektywnego systemu energetycznego. W takim kształcie będzie on odpowiedzią na rosnące wymagania cyfryzacji, dekarbonizacji oraz decentralizacji źródeł energii.
Współpraca z Politechniką Warszawską
W ramach swoich działań dotyczących elastyczności Stoen Operator wspólnie z Politechniką Warszawską prowadzi także prace w ramach projektu Strateg PW. Dotyczą one wykorzystania na potrzeby stabilizacji pracy sieci dystrybucyjnej pilotażowej instalacji do wytwarzania, magazynowania i zarządzania energią elektryczną, która będzie umieszczona na dachu jednego z budynków należących do uczelni.
– Jest ona zaprojektowana w oparciu o efektywne, trwałe technologie fotowoltaiczne i bateryjne zintegrowane z inteligentnymi układami elektroenergetycznymi. Uczestnicy projektu zbadają pracę instalacji w układzie różnych systemów, aby w przyszłości potencjalnie móc budować podobne konstrukcje w obszarze infrastruktury Politechniki Warszawskiej – powiedział Łukasz Sosnowski.
W ostatnim kroku Stoen Operator włączy powstałą instalację w swoją sieć elektroenergetyczną. Ten wspólny projekt ma na celu także opracowanie optymalnych rozwiązań, które mogą być następnie skalowane i stosowane w innych obszarach infrastruktury miejskiej.
Projekty prowadzone przez warszawskiego operatora wpisują się w szereg inicjatyw, których celem jest zwiększanie udziału OZE w wolumenie energii elektrycznej miasta oraz redukcja emisji poprzez elektryfikację transportu masowego. Działania są także praktyczną realizacją strategicznych założeń spółki w obszarze rozwoju usług elastyczności w stolicy.
Źródło: STOEN OPERATOR Sp. z o.o.