Wydarzenia - relacje

Rynek wodoru w Polsce. Warsztaty GAZ-SYSTEM z uczestnikami rynku

W marcu 2025 r. GAZ-SYSTEM zorganizował warsztaty poświęcone rozwojowi infrastruktury wodorowej w Polsce. Wydarzenie było okazją do prezentacji wyników badania “Wodorowa Mapa Polski”.

GAZ-SYSTEM w zeszłym roku przeprowadził  badanie ankietowe Wodorowa Mapa Polski, które miało na celu oszacowanie potencjału produkcji, konsumpcji, dystrybucji oraz magazynowania wodoru na polskim rynku oraz zainteresowania wykorzystaniem  sieci przesyłowej do transportu wodoru. Podczas warsztatów zaprezentowano wyniki Wodorowej Mapy Polski, a także przedstawiono szereg innych aspektów związanych z architekturą rynku wodoru w Polsce, w tym m.in. otoczenie prawno-regulacyjne, rozwój nowych kompetencji, prace planistyczne i koncepcyjne oraz mechanizm wspierający łączenie obszaru produkcji z podmiotami zainteresowanym dostawami wodoru. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele administracji oraz firm zaangażowanych w rozwój tego sektora rynku w kraju, zarówno w formie zdalnej, jak i stacjonarnie. Łącznie w warsztatach udział wzięło ok. 200 osób.

– Nowelizacja prawa energetycznego wyznacza nową rolę spółce GAZ-SYSTEM – rolę operatora systemu przesyłu wodoru w Polsce. My to wyzwanie podejmujemy i chcemy aktywnie angażować się w proces tworzenia nowego rynku. Chcemy stworzyć platformę wymiany wiedzy, doświadczeń i współpracy dla wszystkich uczestników przyszłego rynku wodoru – czego wyrazem są m.in. organizowane cyklicznie warsztaty – powiedział Sławomir Hinc, Prezes GAZ-SYSTEM.

Bazując na wyniku dotychczas przeprowadzonych analiz rynkowych określono wstępne kierunki rozwoju sieci przesyłu wodoru. Prace prowadzone przez GAZ-SYSTEM nad powstaniem Krajowej Sieci Przesyłu Wodoru odbywają się w kilku obszarach: 

  • planowanie przebiegu rurociągów krajowych;
  • planowanie połączeń międzynarodowych umożliwiających import oraz eksport wodoru do/z Polski;
  • analiza możliwości dostosowania wybranych elementów sieci przesyłowej gazu ziemnego do przesyłu wodoru;
  • modelowanie zapotrzebowania na magazynowanie wodoru.

Aktualnie GAZ-SYSTEM pracuje nad określeniem warunków budowy i parametrów planowanej infrastruktury wodorowej, przygotowując niezbędną dokumentację w postaci:

  • studium wykonalności krajowej sieci przesyłowej wodoru, które jest na etapie  opracowania dokumentacji przetargowej na wybór wykonawcy;
  • studium wykonalności Pomorskiego Klastra Zielonego Wodoru, dla którego został już ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy;
  • analizy “Repurposingu”, która jest na etapie definiowania zakresu możliwości przekształcenia wybranych elementów sieci gazowej na rurociągi do przesyłu wodoru;
  • studium wykonalności Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego, dla którego przygotowana jest dokumentacja przetargowa na wybór wykonawcy. 

GAZ-SYSTEM będzie kontynuował otwarty dialog z uczestnikami rynku, biorąc pod uwagę przedstawicieli wszystkich elementów łańcucha dostaw tego sektora. 

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Działy

Reklama