OZE

Łódź stawia na zieloną energię – pionierski projekt PPA dla samorządów

Rusza pierwszy w Polsce projekt umożliwiający samorządom zakup zielonej energii bezpośrednio u wytwórcy. Łódź jako pierwsze miasto w Polsce razem z Fundacją RE-Source Poland Hub rozpoczynają współpracę nad nowoczesnym modelem zakupu zielonej energii – korporacyjną umową PPA (cPPA). Celem współpracy oprócz zakontraktowania zielonej energii jest także wypracowanie specjalnych procedur zmierzających do zawarcia pierwszej w Polsce umowy cPPA dla sektora publicznego. W pierwszym kroku zaplanowano zakup części wolumenu zapotrzebowania na energię – mowa o 15 GWh, które mogłoby pochodzić z mixu OZE wiatr i PV.

Ostatnie lata to okres dynamicznej transformacji energetycznej Polski, a zmieniające się ceny mają ogromny wpływ na budżety jednostek samorządowych. Pieniądze do tej pory przeznaczane przez nie na inwestycje i rozwój musiały zostać przekierowane na pokrycie rosnących kosztów podstawowego towaru jakim jest energia. Jest szansa na poprawę tej trudnej sytuacji.

Odpowiedzią na to wyzwanie jest  coraz bardziej potrzebna tania i zielona energia. To nie tylko krok w kierunku zrównoważonego rozwoju, ale także szansa na oszczędności i wzmocnienie lokalnych budżetów. Samorządy interesują się każdym modelem zakupu zielonej energii i wiele z nich już aktywnie szuka możliwości budowania wartości dodanej na rynku energii. Jedną z możliwości stają się umowy cPPA, które dotychczas były głównie domeną sektora prywatnegomówi Szymon Kowalski, Wiceprezes Fundacji RE-Source Poland Hub.

Samorządy coraz częściej szukają sposobów na redukcję kosztów energii i zwiększenie niezależności energetycznej. Łódź pokazuje, jak sektor publiczny może skutecznie korzystać z rozwiązań stosowanych dotąd głównie w biznesie. Miasto razem z Fundacją RE-Source Poland Hub podjęło działania w celu zapewnienia sobie pierwszej w Polsce, a przez to pionierskiej korporacyjnej umowy PPA (cPPA).

Pilotażowo przystępujemy do procedury zawarcia kontraktu cPPA, który skojarzy wytwórcę zielonej energii z naszym miastem, jako odbiorcą. W pierwszym kroku planujemy zakupić część wolumenu – mowa o 15 GWh energii, które mogłoby pochodzić z odpowiedniego mixu energii z farmy fotowoltaicznej i farmy wiatrakowej.  Cieszymy się z tego projektu prowadzonego razem z Fundacją RE-Sesource Poland Hub. Dzięki niemu jako pionier w pozyskiwaniu zielonej energii przez sektor publiczny pokazujemy, że również samorządy mogą skutecznie korzystać z tego innowacyjnego narzędzia, by zabezpieczyć koszty energii przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na środowisko – mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi.

Z roku na rok cPPA stają się coraz bardziej popularne, o czym świadczy rosnąca liczba zawieranych umów na polskim rynku energii. Odbiorcy energii postrzegają cPPA jako bardzo elastyczny i dostosowany do ich potrzeb model zakupu zielonej energii. Sektor publiczny w Polsce nie ma jednak wystarczającej wiedzy i praktycznego doświadczenia w tym zakresie.

Tymczasem wprowadzenie cPPA do JST może znacząco przyczynić się do stabilizacji cen energii oraz wspierać rozwój lokalnych źródeł OZE, co przynosi korzyści zarówno środowiskowe, jak i ekonomiczne. cPPA oferują długoterminową stabilność cen energii, niezależną od wahań rynku oraz sytuacji geopolitycznej, co ma szczególne znaczenie w obecnych realiach.

– Ułatwienie procesu zawierania umów cPPA przez jednostki samorządu terytorialnego może stać się ich game changerem na drodze do zielonych innowacji. Jednak JST nie zdecydują się na podpisanie cPPA, jeśli instytucje rządowe nie przyjmą odpowiednich regulacji prawnych mających na celu zwiększenie liczby zawieranych umów. Dlatego konieczne jest nie tylko edukowanie jednostek samorządu terytorialnego czym są cPPA i dlaczego te umowy mogą być dla nich korzystne, ale także pokazanie branży OZE, że tego typu umowy zawierane pomiędzy wytwórcami OZE a jednostkami samorządu terytorialnego będącymi odbiorcami są dla nich bardzo korzystne, z uwagi na fakt iż zamawiający publiczni to wiarygodni i pewni odbiorcy dodaje Szymon Kowalski, Wiceprezes Fundacji RE-Source Poland Hub.

Świadomość polskiego rządu i centralnej administracji publicznej w zakresie cPPA poprawia się. Jednak dyskusja na temat stosowania cPPA przez jednostki samorządu terytorialnego nie jest jeszcze na porządku dziennym, a wiedza na temat korzyści płynących z zawierania cPPA na poziomie lokalnym jest stosunkowo niska. Tymczasem ministerstwa i instytucje państwowe mogą odgrywać kluczową rolę w procesie ułatwiania zawierania umów cPPA przez samorząd – podkreśla Janusz Bojkowski, Wójt Gminy Postomino, Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej.

Możliwość zawierania umów cPPA przez jednostki samorządu terytorialnego i ich podmioty została przedstawiona i przeanalizowana w raporcie wydanym przez Fundację RE-Source Poland Hub “Jak samorządy mogą efektywnie kupować zieloną energię”. Z przeprowadzonej analizy wynika, że obowiązujące przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP), które muszą być stosowane przez jednostki samorządu terytorialnego przy kontraktowaniu dostaw energii, zasadniczo nie stoją na przeszkodzie zawieraniu umów cPPA.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Działy

Reklama