Minęło już 10 lat od powstania idei zbudowania ogólnopolskiego systemu doradztwa, którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej oraz świadczenie bezpłatnych usług w zakresie pozyskiwania środków UE na realizację inwestycji związanych z ochroną jakości powietrza, efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii.
W 2015 r. NFOŚiGW po raz pierwszy aplikował o środki unijne jako beneficjent. Do realizacji projektu doradczego zaprosił wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej w całym kraju. Ostatecznie do współpracy przystąpiło 15 wojewódzkich funduszy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
W 2016 r. projekt doradztwa uzyskał finansowanie ze środków POIiŚ 2014-2020 i realizowany był pod nazwą Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE. Pierwsza edycja Projektu realizowana była w latach 2016-2023.
W ramach projektu utworzono sieć doradczą składającą się z wysoko wyspecjalizowanych Doradców Energetycznych, działających na terenie całego kraju. Ważnym filarem pracy Doradców były szkolenia dla kandydatów na Energetyków Gminnych.
W trakcie realizacji Projektu, podmioty z różnych grup odbiorców w Polsce, zgłaszały zapotrzebowanie na wsparcie doradcze w postaci konsultacji i porad, ocenę Planów Gospodarki Niskoemisyjnej, weryfikację audytów energetycznych, prowadzenie szkoleń w zakresie dostępnej oferty finansowej jak również organizację zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
Doradcy Energetyczni na bieżąco diagnozowali zapotrzebowanie na swoje usługi i podejmowali stosowne działania, co skutkowało modyfikacją pierwotnych założeń Projektu, w celu dostosowania go do aktualnych potrzeb oraz zmian społeczno-gospodarczych i rynkowych.
Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0
Ogromne zainteresowanie Projektem i jego pozytywny odbiór potwierdziły zapotrzebowanie i wskazały na konieczność jego kontynuacji.
Od 1 stycznia 2024 r. realizacja Projektu jest kontynuowana pod nazwą Projekt Doradztwa Energetycznego (PDE) i finansowany jest ze środków Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FnIiKS). Nowa edycja PDE została rozszerzona o aktualne potrzeby i wyzwania związane z transformacją ku niskoemisyjnej, zasobooszczędnej gospodarce, w tym o obiegu zamkniętym oraz adaptację do zmian klimatu.
Od 2024 roku Projekt realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z 16 Partnerami (wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej).
Zadania Doradców Energetycznych to m.in.:
- Działania edukacyjne,
- Działania informacyjno-promocyjne,
- Działania szkoleniowe,
- Usługi doradcze w zakresie inwestycji,
- Usługi doradcze dot. dostępnych źródeł finansowania inwestycji.
W pierwszym roku realizacji Projektu Doradztwa Energetycznego 2.0 udzielono 12 000 konsultacji i ponad 32 000 porad oraz wsparli ponad 270 inwestycji. Doradcy wzięli udział w 46 audycjach radiowych i TV, publikowali 7 artykułów. W ramach realizowanego Projektu zorganizowano 7 konferencji i przeprowadzono ponad 270 działań edukacyjno-szkoleniowych.
W nowej edycji Projekt Doradztwa Energetycznego zyskał jeszcze większe znaczenie i został wskazany jako Operacja o znaczeniu strategicznym, która wnosi znaczący wkład w osiąganie celów programu FEnIKS 2021-2027.
Bazując na doświadczeniu i wysokich kwalifikacjach Doradców Energetycznym możliwe jest jeszcze skuteczniejsze dotarcie do szerokiego grona odbiorców, z jednoczesnym naciskiem na działania edukacyjne, skierowane do najmłodszych odbiorców Projektu. Kształtowanie postaw proekologicznych wydaje się kluczowym elementem rozszerzenia dotychczasowych działań doradczych.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o Projekcie Doradztwa Energetycznego 2.0 w serwisie poświęconym Projektowi.
Materiały
Kliknij tutaj, aby przenieść się do serwisu poświęconego Projektowi Doradztwa Energetycznego
Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej