Wydarzenie poświęcone omówieniu i popularyzacji ścieżek dekarbonizacji scentralizowanych systemów węglowych na drodze ich zastąpienia w miejscach ich funkcjonowania przez niskoemisyjne źródła wytwórcze.
Zyskująca w skali globalnej popularność tzw. repoweringu Coal-to-Clean Energy, z wykorzystaniem technologii biogazowych, biomasowych, geotermalnych oraz jądrowych, wynika głównie z wyraźnie dostrzegalnych argumentów natury technicznej, ekonomicznej oraz społecznej, przemawiających za utrzymaniem działalności energetycznej w otoczeniu aglomeracji, które w różnym stopniu od energetyki uzależniały swój rozwój oraz dobrobyt społeczny.
Dwudniowe wydarzenie będzie miejscem wymiany doświadczeń w obszarze aktywności związanych z procesami dekarbonizacji energetyki węglowej, a w tym elektrowni, elektrociepłowni oraz ciepłowni. W pierwszym dniu konferencji głos zabiorą przedstawiciele strony rządowej oraz samorządowcy.
Doświadczeniami oraz wizją realizacji procesów dekarbonizacyjnych podzielą się przedstawiciele spółek energetycznych, przedsiębiorstw ciepłowniczych, przedstawiciele deweloperów oraz oferentów technologii, niezależni eksperci. W drugim dniu konferencji dyskusja będzie kontynuowana w gronie międzynarodowych ekspertów, z nawiązywaniem do opracowań i raportów dotyczących tematyki repoweringu. Dotychczas zainteresowanie wydarzeniem wykazało szereg partnerów przemysłowych, a także podmioty zagraniczne, w tym firmy, instytuty badawcze oraz uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Chin, Korei Południowej, Indii i Indonezji. Organizatorem konferencji jest Politechnika Śląska, która efektywnie włącza się w kreowanie oraz popularyzację efektywnych ścieżek dekarbonizacji krajowej gospodarki, a w tym również energetyki. Zespół DEsire, zaangażowany bezpośrednio w organizację wydarzenia, stoi na stanowisku, iż konwersje źródeł energetyki węglowej w źródła ekologiczne, najkorzystniej o porównywalnych potencjałach wytwórczych, najwłaściwiej wpisują się proces sprawiedliwej transformacji, szczególnie regionów węglowych. Inwestycje takie równocześnie odpowiadają na potrzeby wspierania krajowego systemu elektroenergetycznego oraz lokalnych systemów ciepłowniczych na rzecz bezpieczeństwa energetycznego.
Miejsce: Muzeum Śląskie, Katowice, Polska
Termin: 4-5 marzec 2025
Bilety: https://www.repowerworldsummit.com
Źródło: Politechnika Śląska, Komitet Organizacyjny Konferencji Repower World Summit