Paliwa dla energetyki

Komisja Europejska przeznaczy 6,8 mln euro na Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy

Decyzja ta istotnie przyczyni się do powstania infrastruktury wodorowej łączącej Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Niemcy, tworzącej swoisty kręgosłup dla rozwoju przyszłej zielonej energii w Europie. Rywalizacja o dofinansowanie projektów infrastrukturalnych w UE jest zacięta, więc decyzja ta jest doskonałym świadectwem jakości i konieczności projektu NBHC oraz pokazuje jego potencjał i znaczenie w realizacji celów samowystarczalności energetycznej UE i wspierania transformacji w kierunku czystej energii.  

Dotacja CEF w wysokości 6,8 mln euro stanowi istotne wsparcie w realizacji studiów wykonalności projektu NBHC w poszczególnych krajach. Analizy te będą obejmować różne kluczowe aspekty projektu, w tym trasę rurociągu, planowane lokalizacje tłoczni, analizy finansowe i ekonomiczne, kwestie środowiskowe i bezpieczeństwa, a także badania dotyczące harmonogramu realizacji. Analizy te mają zostać zrealizowane do końca 2026 r.   

NBHC to wspólny projekt sześciu europejskich operatorów systemów przesyłowych: Gasgrid Vetyverkot Oy z Finlandii, Elering z Estonii, Conexus Baltic Grid z Łotwy, Amber Grid z Litwy, GAZ-SYSTEM z Polski oraz ONTRAS z Niemiec. W opinii podmiotów uczestniczących w projekcie, decyzja ta wzmacnia konkurencyjność regionu Morza Bałtyckiego w sektorze wodorowym i potwierdza zaangażowanie partnerów projektu zarówno w krajowy, jak i międzynarodowy rozwój infrastruktury wodorowej.

Sukces projektu NBHC w uzyskaniu istotnego finansowania pokazuje rosnące znaczenie współpracy transgranicznej w transformacji Europy w kierunku czystej i zrównoważonej energii przyszłości. Wraz z postępem fazy studium wykonalności oczekuje się, że projekt stanie się kamieniem milowym w europejskim krajobrazie energetycznym, wspierającym zieloną gospodarkę i dążenie do celu UE, jakim jest osiągnięcie zerowej emisyjności netto do 2050 r.

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy to pionierska inicjatywa zmierzająca do włączenia odnawialnego wodoru jako źródła energii w sześciu państwach członkowskich UE. Łącząc centra produkcyjne w regionie nordyckim i bałtyckim z głównymi ośrodkami popytu, projekt znacząco przyczyni się do dekarbonizacji systemów energetycznych, w tym branży przemysłu, w których tradycyjne paliwa są trudne do wyeliminowania, przez co przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla nawet o 37 mln ton ekwiwalentu CO2 rocznie do 2050 r.

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Działy

Reklama