Blisko 800 budynków w kilkunastu miastach w Polsce zyskało w 2024 r. dostęp do ciepła sieciowego z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Łączne zapotrzebowanie na moc cieplną z nowych przyłączeń to blisko 150 MWt, co odpowiada zapotrzebowaniu na ciepło średniej wielkości miasta.
Ciepło systemowe to najczęściej wybierany sposób na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową w miastach. Zdecydowana większość budynków, które zostały przyłączone do sieci ciepłowniczych PGE EC w 2024 r. to nowo powstałe obiekty. Około jedna czwarta przyłączeń została zrealizowana w budynkach już istniejących, które pierwotnie korzystały z innego sposobu ogrzewania, najczęściej piecyków gazowych, czy innych mniej efektywnych kotłowni indywidualnych.
– Rozwój sieci ciepłowniczych, pozyskiwanie kolejnych klientów i dobra współpraca z dystrybutorami ciepła i samorządami są kluczowe dla prowadzenia projektów inwestycyjnych w naszych aktywach ciepłowniczych. Prowadzimy je w sposób skoordynowany i połączony z jednoczesnym wykorzystaniem potencjału rynkowego rozwijających się miast – powiedział Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła. – Nasze elektrociepłownie przechodzą obecnie proces transformacji w kierunku dekarbonizacji. Do 2030 r. węgiel ma całkowicie zostać zastąpiony nowoczesnymi instalacjami nisko- i zeroemisyjnymi. Obecnie mamy łącznie 18 inwestycji ciepłowniczych przygotowanych do realizacji i już zrealizowanych w 12 naszych lokalizacjach. Wierzymy, że wspólne działania przyniosą wymierne korzyści, na których skorzystają przede wszystkim mieszkańcy – dodał Prezes Grzegorz Krystek.
Większość projektów przyłączeniowych w 2024 r. zostało zrealizowanych w trzech największych miastach, w których PGE Energia Ciepła ma swoje elektrociepłownie: Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu. Wśród najważniejszych obiektów użyteczności publicznej oraz dużych osiedli mieszkaniowych, które w minionym roku dołączyły do ciepła sieciowego pochodzącego z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła, były m.in. Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie oraz krakowska zabytkowa kamienica Dom Pod Globusem, AquaPark na Zawidawiu we Wrocławiu, Osiedle Horizon w Gdańsku, toruńskie dworce PKP – Toruń Miasto, Toruń Wschodni i kamienice na zabytkowej Starówce w Toruniu, Zespół Szkół Technicznych w Zielonej Górze, International School of Bydgoszcz i sala gimnastyczna Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, dwa budynki Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim oraz przedszkole w Gryfinie. Aby przyłączać nowe budynki, PGE Energia Ciepła corocznie inwestuje w rozwój sieci ciepłowniczych w lokalizacjach, w których jest nie tylko producentem ciepła, ale także właścicielem sieci: w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Gryfinie, Siechnicach i Zgierzu. W ciągu ostatnich dwóch lat powstało w tych miastach ponad 12 kilometrów ciepłociągów na terenach zabudowanych, w tym przy zespołach staromiejskich, wcześniej nieobjętych ciepłem sieciowym.
Fot.: PGE Energia Ciepła, od góry od lewej: PGE Toruń Elektrociepłownia, Kotłownia rezerwowo- szczytowa w Lublinie, Kotłownia gazowa w Rzeszowie, Kotłownia gazowa w Bydgoszczy.
Źródło: PGE Energia Ciepła