Świerklany wzbogaciły się o niemal 24 hektary. To tereny przekazane gminie przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Darowizna objęła 66 działek o łącznej wartości rynkowej ponad 6 mln zł.
Notarialny akt darowizny przekazali sobie Jarosław Wieszołek, Prezes SRK i Tomasz Pieczka, Wójt Gminy Świerklany.
– Nie ustajemy w działaniach na rzecz efektywnego zagospodarowywania, rekultywacji i rewitalizacji terenów pogórniczych. Chcemy, żeby nasze aktywa napędzały rozwój gmin, całego naszego regionu. To istota kierunku przemian, jaki sobie wyznaczyliśmy w zeszłym roku – mówi Jarosław Wieszołek, Prezes SRK.
Gmina zadeklarowała, że przejęte tereny zostaną wykorzystane na rzecz zadań własnych. Plany zakładają powstanie terenów rekreacyjnych w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Na pozostałych działkach planuje się przy wykorzystaniu środków zewnętrznych stworzenie infrastruktury wypoczynkowej, boiska do piłki nożnej i siatkówki, placu zabaw z siłownią pod chmurką, drogi. Na tym nie koniec. Darowizna SRK ma też umożliwić stworzenie pasa ochronnego wokół składowiska odpadów oraz terenu na zagospodarowanie odpadów biodegradowalnych z przeznaczeniem do produkcji energii elektrycznej, paliwa lub kompostu. W grę wchodzi także wyznaczenie strefy infrastruktury technicznej i gospodarowania odpadami komunalnymi lub urządzenie dla mieszkańców atrakcyjnej strefy zieleni.
– Darowizna SRK to dla naszej społeczności niezwykle ważny i przełomowy moment. Otwiera przed nami ogromne możliwości związane z zagospodarowaniem tych terenów oraz ich przekształceniem, by jak najlepiej służyły mieszkańcom. Jesteśmy wdzięczni za otwarcie przed nami szansy na rozwój naszej gminy – mówi Wójt Tomasz Pieczka.
To druga w 2025 roku darowizna SRK, a w planach jest łącznie 150 ha. Przypomnijmy, 2024 r. SRK zakończyła bezpłatnym przekazaniem gminom górniczym 50 hektarów. To zastrzyk inwestycyjny wart prawie 45 mln zł. Największymi beneficjentami były miasta: Katowice, Bytom, Ruda Śląska, Goczałkowice-Zdrój. Za sprawą nowego podejścia, w niespełna dwa lata SRK podaruje gminom ponad 200 ha cennych terenów, czyli tyle, ile przez ostatnią dekadę.
Źródło: Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.