SRK zasili w ekologiczne źródło ciepła Muzeum Śląskie w Katowicach. To wypompowywana woda kopalniana, która za pośrednictwem dedykowanej instalacji ogrzeje obiekty instytucji kultury. Wszystko w ramach innowacyjnego projektu.
Zarząd Spółki Restrukturyzacji Kopalń (prezes Jarosław Wieszołek oraz Wiceprezes Mariusz Jończyk) i dyrekcja Muzeum Śląskiego w Katowicach (dr Karol Makles) podpisali list intencyjny dotyczący możliwości wykorzystania energii wód kopalnianych. Konsorcjantami projektu są Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie. To kolejne działanie SRK na rzecz transformacji regionalnej.
– Takiego działania i na taką skalę jeszcze nie było. Projekt wykorzystania pompowanych przez nas wód kopalnianych do ogrzewania lub chłodzenia Muzeum Śląskiego jest odpowiedzią na wyzwania środowiskowe. Czysta energia, prosto z wody, za pośrednictwem instalacji OZE. Cieszy nas, że jesteśmy częścią tak ważnego projektu. To też kolejny przykład działania nowej SRK w kierunku transformacji regionu. Konsekwentnie realizujemy kierunek przemian, który wyznaczyliśmy w 2024 roku – mówi Jarosław Wieszołek, Prezes SRK
Muzealna wizytówka Górnego Śląska otrzyma ekologiczne źródło ciepła pochodzące spod ziemi, a dokładnie z wód kopalnianych, które są stale wypompowywane z terenu muzeum (dawniej kopalni Katowice) przez SRK na powierzchnię. To recepta na obniżenie kosztów funkcjonowania obiektu.
– Po raz kolejny w historii kopalnia Katowice mogłaby zostać kopalnią, tym razem kopalnią czystej, „białej” energii geotermalnej. Po ponad 200 latach kopalnia, w teraźniejszej formie – Muzeum Śląskiego mogłaby się stać zarzewiem, matecznikiem zmian, transformacji całego górniczego Śląska, prezentując, nieoczywistą jak dotąd siłę potencjałów możliwych do wykorzystania – twierdzi dr Karol Makles, Dyrektor Muzeum Śląskiego.
Pozyskiwaną wodę charakteryzuje podwyższona temperatura, której źródłem jest strumień cieplny z wnętrza Ziemi. Staje się tym samym nośnikiem odnawialnej energii geotermalnej. Ma ona ok. 19 st. C. Przeprowadzone na zlecenie Muzeum Śląskiego analizy wykazały realne możliwości zmiany sposobu ogrzewania placówki i wysoką opłacalność takiego rozwiązania. Dodatkowo umożliwia ono chłodzenie obiektów np. latem.
Projektowana instalacja, poprzez siłownię geotermalną, ma odbierać ciepło z wód po ich wypompowaniu przez SRK na powierzchnię i będzie zlokalizowana na kanale zrzutowym, co nie ingeruje w dotychczasowy system pompowania i odprowadzania wód do środowiska naturalnego.
Projekt łączy się z rewitalizacją nieużytkowanej dotąd części Muzeum Śląskiego. Obejmuje 5-letnią inwestycję o wartości 250 mln zł.
ODWADNIAMY KOPALNIE
Centralny Zakład Odwadniania Kopalń – Odział SRK S.A. zapewnia bezpieczeństwo wszystkim czynnym kopalniom w GZW. Celem odwadniania jest niedopuszczenie do niekontrolowanego i gwałtownego przepływu/wdarcia się wody ze zlikwidowanych kopalń do czynnych zakładów górniczych.
SRK S.A. wraz z przejętymi zakładami górniczymi w stanie likwidacji wypompowuje około 100 mln metrów sześciennych wody rocznie. Część z tych wód (~3%) sprzedawana jest podmiotom gospodarczym do celów przemysłowych i technologicznych. Pozostała ilość jest zrzucana do cieków powierzchniowych.
Źródło: Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.