Bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych – to priorytet Ministerstwa Przemysłu wyznaczony na Prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej. Przez najbliższe sześć miesięcy Polska zarządza ważnymi dla UE i państw członkowskich procesami, pośredniczy w negocjacjach i szuka niezbędnych kompromisów. Polska ponownie objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej 1 stycznia 2025 r. Resort Przemysłu wspólnie z Bankiem Światowym opracuje Białą Księgę Transformacji.
Priorytetem prezydencji wyznaczonym przez Ministerstwo Przemysłu jest bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych. Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z siedmiu filarów, na których opiera się polska Prezydencja.
Podstawą bezpieczeństwa energetycznego jest dywersyfikacja dostaw w budowaniu stabilności energetycznej i uniezależniania się od dostaw surowców energetycznych z krajów trzecich. Istotnym elementem dla Ministerstwa Przemysłu jest transformacja regionów. Dlatego resort we współpracy z Bankiem Światowym podjął się opracowania Białej Księgi Transformacji, której założenia zostaną zaprezentowane wiosną podczas Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja regionu”.
Wydarzenie planowane jest na 23 kwietnia 2025 r., w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji, za które odpowiada Ministerstwo Przemysłu. Konferencji będzie towarzyszyć szereg imprez towarzyszących realizowanych przez uczelnie, instytuty badawcze oraz przedstawicieli administracji regionalnej samorządowej i rządowej.
Resort Przemysłu organizuje w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie UE Konferencję „FISA – EURADWASTE 2025 & SNETP FORUM 2025” . Będzie to 11. edycja Międzynarodowej Konferencji Euratomu poświęconej badaniom i szkoleniom na temat bezpieczeństwa rozszczepienia systemów reaktorowych, która obędzie się 12-16 maja 2025 r.
Ministerstwo Przemysłu współpracuje również przy organizacji i realizacji prac Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE-energia), a także jej organów pomocniczych. W tracie prezydencji resort będzie gościć grupę dyplomatów akredytowanych przy stałych przedstawicielstwach państw członkowskich UE zajmujących się tematyką energii w ramach tzw. attaché trip dyplomatów energetycznych i jądrowych, co pozwoli im na zapoznanie się z najważniejszymi aspektami polskiej polityki energetycznej.
Źródło: Ministerstwo Przemysłu