OZE

Jak rozruszać polski przemysł offshore? Koncepcja polityki przemysłowej na Konferencji Offshore Wind Poland

Do 2030 r. w Europie będzie brakowało wszystkich kluczowych komponentów, usług oraz kadr dla sektora, a w przypadku niektórych segmentów łańcucha dostaw wąskie gardła widoczne są już dziś, bądź dadzą o sobie znać za 1-2 lata. Polski przemysł ma ogromny potencjał do tego, aby być istotnym graczem w globalnym łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednak bez solidnej, strategicznej polityki przemysłowej istnieje ryzyko, że pozostaniemy w tyle. Dlatego Fundacja Wind Industry Hub opracowała założenia do „Polskiej strategii rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych” – jedyną i pierwszą w Polsce tak kompleksową mapę drogową dla krajowej polityki przemysłowej w sektorze offshore wind. Branżowe konsultacje opracowania odbędą się podczas konferencji PSEW Offshore Wind Poland 2024.

Fundacja Wind Industry HUB powołana przez PSEW, wraz z ekspertami opracowała Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych , której celem jest zwiększenie udziału krajowych wykonawców w projektach MFW realizowanych w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Głównym założeniem dokumentu jest jednak przekucie przemysłu wiatrowego w koło zamachowe polskiej gospodarki. Autorzy strategii zmapowali ekosystem krajowego rynku wykonawców zaproponowali konkretne programy wdrożeniowe, których realizacja zagwarantować ma udział polskiego przemysłu w globalnym łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej.

To się musi w Polsce udać. Przemysł jest rdzeniem naszej gospodarki od dekad, przynosi jedną piątą PKB i notuje jeden z najstabilniejszych i najdynamiczniejszych wzrostów w UE. Wartość zagranicznych inwestycji w Polsce wzrosła ponad trzykrotnie w ostatnich 20 latach, a w tym czasie wzrost skumulowanego PKB w Polsce wyniósł 100%, przy średniej unijnej na poziomie 27%. Widząc rodzące się wraz z nowymi technologiami możliwości przestańmy wreszcie rozmawiać o krajowym potencjale łańcucha dostaw w morskiej energetyce wiatrowej i zacznijmy go wdrażać mówi Dominika Taranko, Dyrektor Zarządzająca i Wiceprezes Wind Industry Hub.

Energetyka wiatrowa to technologia kluczowa dla skutecznej i odpowiednio szybkiej transformacji naszego systemu energetycznego, a także zapewnienia konkurencyjności i odporności polskiej gospodarki. Zielona transformacja nie uda się bez silnej bazy przemysłowej i lokalnego łańcucha dostaw. Kluczowe jest, żeby beneficjentami tego procesu były nasze krajowe przedsiębiorstwa, które mają ogromny potencjał do tego, aby być istotnym graczem w globalnym łańcuchu dostaw dla energetyki wiatrowej.

– Nowa gałąź gospodarki to olbrzymia szansa dla polskich firm zaangażowanych w łańcuch produkcji i dostaw dla onshore i offshore wind. Krajowi przedsiębiorcy posiadają̨ potencjał, by w niedługim czasie oferować́ główne elementy konstrukcyjne, tj. wieże wiatrowe, elementy turbin, morskie stacje transformatorowe. Potrzeba jednak pilnego wsparcia i zdecydowanych działań́ inwestycyjnych. Konieczna jest świadoma strategia przemysłowa państwa, która nada priorytety w rozwoju fabryk, projektów, edukacji branżowej, czy pozyskiwaniu finansowania – przekonuje Janusz Gajowiecki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Polski program inwestycyjny w morskie farmy wiatrowe, szacowany na kilkaset miliardów złotych, jest nie tylko największą inwestycją w powojennej Polsce, ale także kluczowym elementem transformacji energetycznej kraju. Zgodnie z założeniami oddanego w październiku br. do konsultacji społecznych projektu Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu w 2040 r. aż 136,9 TWh spośród 195,3 TWh produkowanej ogółem energii w elektroenergetyce stanowić ma wiatr – oznacza to 70%.

Istnieniu ogromnego rynku na komponenty, infrastrukturę i usługi nie da się więc zaprzeczyć. Zgodnie z analizami twórców strategii przemysłowej do 2030 r. w Europie będzie brakowało wszystkich kluczowych komponentów, usług oraz kadr dla sektora, a w przypadku niektórych segmentów łańcucha dostaw wąskie gardła widoczne są już dziś, bądź dadzą o sobie znać za 1-2 lata. Równolegle wzrasta globalna dominacja Chin w przemyśle wiatrowym, a wraz z nią cierpi bilans wymiany handlowej pomiędzy Europą a Chinami i innymi rynkami w sektorze wiatrowym. Komisja Europejska, zdając sobie sprawę z ryzyk i konsekwencji utraty konkurencyjności, w kolejnej kadencji koncentrować ma się na zielonym przemysłowym ładzie i reindustrializacji Europy w modelu niskoemisyjnym. Wsparcie instytucjonalne i finansowe dla zielonych inwestycji zwiększyć ma bezpieczeństwo surowcowe, energetyczne i gospodarcze UE poprzez zbudowanie odpornego i konkurencyjnego lokalnego przemysłu.

Autorzy Polskiej strategii rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych omawiają wyzwania krajowego łańcucha dostaw i proponują systemowe rozwiązania, odnosząc się do kwestii finansowania, edukacji, innowacji i bezpieczeństwa. Elementem opracowania jest również instytucjonalna mapa drogowa oraz biznesowa analiza rekomendowanych modeli rozwoju w obrębie wskazanych programów priorytetowych.

Pierwsze branżowe konsultacje strategii odbędą się podczas konferencji PSEW Offshore Wind Poland 2024. Do udziału w dialogu rynkowym zaproszone zostały zaangażowane w problematykę offshore wind instytucje państwowe, zrzeszenia pracodawców, przedstawiciele uczelni wyższych i reprezentanci branży.

Polska nie ma dziś realnej alternatywy, jeśli chodzi o nieemisyjne i stabilne wielkoskalowe źródła wytwórcze dostępne w krótkim czasie. Offshore Wind Poland 2024 to największa konferencja poświęcona morskiej energetyce wiatrowej, podczas której kluczowi politycy, decydenci i liderzy sektora kształtują rozwiązania i ramy współpracy dla rozwoju MEW.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Działy

Reklama