30 sierpnia Prezes Państwowej Agencji Atomistyki wydał ogólną opinię dotyczącą klasyfikacji bezpieczeństwa systemów oraz elementów konstrukcji i wyposażenia planowanej elektrowni jądrowej. Wniosek o wydanie ogólnej opinii złożyła spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). To druga ogólna opinia wydana przez Prezesa PAA dla tej spółki.
Klasyfikacja bezpieczeństwa służy identyfikacji systemów, elementów konstrukcji i wyposażenia, które odgrywają istotną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa jądrowego. Klasa bezpieczeństwa przypisana każdemu systemowi, elementowi konstrukcji lub wyposażenia uzależniona jest od stopnia istotności dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej elektrowni jądrowej. Każdą klasę cechują konkretne wymagania jakościowe i niezawodnościowe.
Specjaliści PAA przeanalizowali przedstawione w dokumentacji przedłożonej przez spółkę PEJ informacje dotyczące metodyki klasyfikacji systemów oraz elementów konstrukcji i wyposażenia, które mają istotne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Przy ocenie metodyki określania klas dla systemów oraz elementów konstrukcji i wyposażenia wzięto pod uwagę między innymi:
- zapewniane lub częściowo realizowane przez nie funkcje bezpieczeństwa oraz ich istotność,
- bezpośredni wpływ na ciągłość realizacji funkcji bezpieczeństwa w przypadku ich uszkodzenia,
- możliwe wystąpienie zdarzenia inicjującego, które może doprowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa jądrowego w wyniku ich uszkodzenia.
PAA zweryfikowała zgodność przedstawionych rozwiązań organizacyjno-technicznych z wymaganiami określonymi w ustawie – Prawo atomowe w oparciu o przedstawione dokumenty, w tym metodykę klasyfikacji systemów oraz elementów konstrukcji i wyposażenia zaznaczając, że systemy oraz elementy konstrukcji i wyposażenia, którym przypisano określone klasy bezpieczeństwa (A,B,C oraz D), mają istotne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną
W wydanej ogólnej opinii Prezes PAA podkreśla, że ocena części przedłożonej dokumentacji pod kątem spełnienia wymagań możliwa będzie po dostarczeniu przez wnioskodawcę szczegółowych informacji. Będą one zawarte we Wstępnym Raporcie Bezpieczeństwa, czyli w załączniku do wniosku o wydanie zezwolenia na budowę elektrowni jądrowej.
Wniosek o wydanie opinii został złożony w marcu 2023 r. oraz kilkukrotnie uzupełniony w 2023 i 2024 r. Pełny tekst opinii dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie PAA w sekcji “Co robimy – ogólne opinie Prezesa PAA“.
Ogólna opinia Prezesa PAA – dialog przedlicencyjny
Ogólna opinia Prezesa PAA stanowi narzędzie dialogu pomiędzy dozorem jądrowym, a wnioskodawcą (inwestorem). W procesie licencjonowania (uzyskiwania zezwolenia np. na budowę obiektu jądrowego), uzyskanie opinii ogólnej Prezesa PAA nie jest konieczne, a zakres tej opinii jest uzależniony od wnioskodawcy.
Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki