Technologie

Wsparcie dla zielonych inwestycji w ramach KPO. Przedłużamy nabór!

Do 12 września 2024. wydłużono termin składania wniosków o dofinansowanie działań obejmujących zielone technologie, w tym wpisujące się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Inwestycja A2.2.1. jest realizowana z Krajowego Planu Odbudowy i
Zwiększania Odporności (KPO).

Działanie A2.2.1. „Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ” skierowane jest do firm MŚP, które chcą zmienić model biznesowy na taki, który uwzględnia rozwiązania gospodarki cyrkularnej, a inwestycja jest związana z wdrożeniem technologii środowiskowych, w tym związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym. Efektem może być lepsza gospodarka materiałowa (np. ograniczenie pobierania surowców pierwotnych), zwiększenie efektywności energetycznej (np. używanie energooszczędnych urządzeń) oraz transformacja w kierunku zerowej ilości odpadów (np. zamknięcie łańcuchów dostaw, w których odpad staje się produktem).

Budżet konkursu wynosi 325 mln zł. W ramach realizowanego przez PARP naboru przedsiębiorcy będą mogli otrzymać nawet 3,5 mln zł dotacji. Maksymalna dopuszczalna intensywność wsparcia zależy od wybranego rodzaju pomocy, w przypadku pomocy de minimis dofinansowanie może wynieść do 85% wydatków kwalifikowanych.

Dla kogo dofinansowanie i na co można je przeznaczyć?

O wsparcie w ramach działania A2.2.1. „Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ” mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność na terenie Polski. Na dofinansowanie mogą liczyć przedsięwzięcia, które skupiają się na inwestycjach w infrastrukturę i wyposażenie, wdrożenie wyników badań, inwestycje w ochronę środowiska i gatunków, w wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i w szeroko rozumiane podnoszenie efektywności energetycznej.
Przedsięwzięcia muszą spełniać regulacje unijne i krajowe, w tym „Mapę drogową transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego”.

Kryteria wyboru przedsięwzięć do dofinansowania obejmują m.in. finansową wykonalność przedsięwzięcia , posiadanie odpowiednich zasobów do wdrożenia oraz inwestycje o potencjale rynkowym i szybkim okresie zwrotu.

Dofinansowanie można przeznaczyć na:

  • zaprojektowanie i przeprowadzenie niezbędnych prac dostosowawczych (prace budowlane, remonty);
  • zakup lub zaprojektowanie nowych technologii;
  • zakupy inwestycyjne (np. zakup środków trwałych innych niż nieruchomości zabudowane i niezabudowane, zakup wyposażenia, zakup oprogramowania i innych wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej, zakup bardziej przyjaznych dla środowiska maszyn, zakup robót i materiałów budowlanych);
  • usługi doradcze związane z wdrożeniem przedsięwzięcia.

Wnioski będzie można składać do 12 września br. za pośrednictwem systemu LSI (https://lsi.parp.gov.pl).

Szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa oraz pełna procedura aplikacyjna dostępne są na stronie programu:
https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/inwestycje-we-wdrazanie-technologii-iinnowacji-srodowiskowych-w-tym-zwiazanych-z-goz oraz https://kpo.parp.gov.pl/.

Źródło: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Działy

Reklama