GI-mine: Zielona i inteligentna kopalnia, zrównoważona i inteligentna gospodarka odpadami kopalnianymi w kierunku gospodarki Zielonego Ładu to projekt pilotażowy i demonstracyjny, finansowany ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali. Partnerzy projektu wzięli udział w spotkaniu formalnie otwierającym projekt, które odbywało się w GIG-PIB dniach 24-25.07.2024 r.
Jego celem jest opracowanie rozwiązań, technologii i wytycznych pozwalających na optymalizację gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie górniczym, ukierunkowanej zgodnie z zasadą GOZ na maksymalne wykorzystanie surowców odpadowych. Liderem projektu jest Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, a partnerem przemysłowym jest Polska Grupa Górnicza. Zrównoważone gospodarowanie podstawowymi odpadami z kopalń to kluczowe elementy wpływające na efektywność ekonomiczną zakładów górniczych. Zagospodarowanie „kamienia” z zakładów przeróbczych oraz wychwytywanie i zagospodarowanie metanu kopalnianego to, obok odprowadzania wód dołowych, najbardziej kapitałochłonne obszary gospodarki odpadami w europejskich kopalniach.
Projekt GI-mine ma charakter badawczy, a uzyskane wyniki będą podstawą do opracowania rozwiązań technologicznych, wdrożeń oraz modeli biznesowych, które można będzie zastosować we wszystkich oddziałach PGG. Prowadzone będą badania nad wykorzystaniem nowego podłoża glebowego na terenach pogórniczych do uprawy różnego rodzaju roślin. W ramach projektu przeanalizowana zostanie także efektywność budowy szklarni, w ramach tzw. rolnictwa miejskiego, które wykorzystywać będą nadwyżkę energii cieplnej pochodzącej z metanu kopalnianego. Celem jest przekształcenie kosztów utylizacji podstawowych odpadów kopalnianych w zysk. Prowadzone testy i badania przyczynią się do rozwoju innowacyjnych technologii oraz wspierać będą regiony węglowe w fazie transformacji, przyczyniając się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu.
Projekt realizowany jest przez GIG PIB, PGG, Akademia Górnicza TU Bergakademie, Uniwersytet Oviedo, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Istotną częścią projektu GI-mine będzie rozpowszechnianie informacji nie tylko w Europie Środkowej, ale także w krajach górniczych południowych Bałkanów (Grecja, Bułgaria, Rumunia i Macedonia Północna) przez partnera stowarzyszonego DCN: Digital Communications Network Global EL Associated, a także w Mongolii przez Mongolskie Stowarzyszenie Węglowe.
Źródło: Główny Instytut Górnictwa