Montaż klimatyzacji na balkonie. Zakup klimatyzatora to coraz popularniejsze rozwiązanie, które umożliwia nie tylko chłodzenie, ale też ogrzewanie pomieszczeń. Decydują się na nie zarówno właściciele firm, biur, jak i gospodarstwa domowe. Zastanawiasz się co zrobić jeśli lokal, w którym i Ty chcesz zainstalować urządzenie klimatyzujące, mieści się w bloku? Sprawdź, jakie warunki musi spełnić klimatyzacja na balkonie.
Klimatyzacja na balkonie: formalności
W przypadku budynków wolnostojących instalacja klimatyzacji nie jest obarczona żadnymi, dodatkowymi obowiązkami. Właściciele samodzielnie podejmują takie decyzje i nie muszą nikogo pytać o pozwolenie. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli urządzenie ma znaleźć się w bloku oraz składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej (klimatyzatory typu split). Pierwsza z wymienionych jednostek musi znaleźć się na zewnątrz budynku, co wpływa na jego estetykę oraz może przeszkadzać sąsiadom. I dlatego niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na montaż klimatyzacji na balkonie.
Jak uzyskać pozwolenie?
Każda ingerencja w elewację budynku, a więc także klimatyzacja w bloku na balkonie, wiąże się z koniecznością zgłoszenia takiego zamiaru oraz uzyskania zgody. Kto może wydać decyzję w tej sprawie? Oficjalne pozwolenie należy do kompetencji administratora budynku. Warto jednak sprawdzić, czy wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia, nie określiły już warunków dotyczących instalacji tego typu urządzeń (może o tym mówić wewnętrzny regulamin). Uprości to całą procedurę i ułatwi kompletowanie dokumentów.
Do uzyskania zgody administracji zazwyczaj potrzebny jest projekt, w którym powinny znaleźć się zakres prac oraz sposób umiejscowienia wszystkich elementów. Warto także dołączyć pisemną zgodę wszystkich sąsiadów (zwykle pomaga w pozytywnym rozpatrzeniu wniosku). Trzeba także mieć świadomość, że administrator może odmówić wydania pozwolenia na klimatyzator balkonowy, np. jeśli niedawno odbywał się remont elewacji.
Co jeśli mieszkanie nie ma balkonu?
Instalacja jednostki zewnętrznej klimatyzatora na balkonie daje wiele możliwości jego rozmieszczenia. Jeśli nie posiadasz balkonu, bierze się wtedy pod uwagę dwie, podstawowe kwestie: maksymalne uproszczenie instalacji oraz zredukowanie widoczności urządzenia. Jeśli w mieszkaniu nie ma balkonu, zmniejsza się wtedy ilość opcji dotyczących lokalizacji jednostki zewnętrznej i musi zostać ona przytwierdzona do elewacji. Nie zmienia to jednak drogi do uzyskania zgody na klimatyzację, która wygląda tak samo, jak w przypadku balkonu. Warto też pamiętać, że po uzyskaniu pozwolenia, można od razu przejść do zakupu urządzenia i montażu. Zgodnie z prawem budowlanym, nie ma bowiem prawnej konieczności zgłaszania takich robót.
Jak wybrać klimatyzator balkonowy?
Klimatyzacja na balkonie, tak samo jak w innych miejscach, musi działać ekonomicznie, wydajnie i skutecznie. Kiedy już więc uzyskasz niezbędne pozwolenie, należy poszukać urządzenia, które będzie dopasowane do wielkości pomieszczenia, a także Twoich potrzeb. Jeśli cenisz niezawodność oraz wysoką jakość, dobrym wyborem będą klimatyzatory renomowanej marki Midea. Przy montażu klimatyzatora na balkonie typu split warto zwrócić uwagę na serię Midea Home, która cechuje się atrakcyjnym designem i ciekawymi funkcjami, takimi jak:
- możliwość ogrzewania przy ekstremalnie niskich temperaturach (do – 30 stopni Celsjusza) w Breezeless Warmer,
- oczyszczanie powietrza dzięki diodom UV w Xtreme Save UV,
- kilka trybów ekonomicznej pracy w Blanc Pro.
Klimatyzatory Midea sprawdzą się idealnie zarówno przy większych, jak i mniejszych przestrzeniach. Wydajność urządzeń wynosi od 2,6 do 7,0 kW, co umożliwia ich dopasowanie do rozmiarów pomieszczenia.
Midea wciąż unowocześnia swoją ofertę, stawiając na innowacje technologiczne i rozwój. Klimatyzatory od tego znanego producenta cieszą się zaufaniem klientów na całym świecie. Zastanawiasz się, które urządzenie wybrać? Skontaktuj się z Zymetric i skorzystaj z profesjonalnego wsparcia!
Źródło: https://mthermal.pl/
Artykuł sponsorowany