Elektroenergetyka

Polsko-czeskie spotkanie dot. realizacji umowy dot. KWB Turów i współpracy na rzecz transformacji energetycznej

O wyzwaniach transformacji energetycznej, a także o realizacji umowy dot. Kopalni Węgla Brunatnego (KWB) Turów rozmawiała Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, Břetislav Dančák. Celem spotkania, które odbyło się 3 czerwca 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, była wymiana doświadczeń pomiędzy państwami i zacieśnienie współpracy bilateralnej w zakresie energii i paliw.

Najważniejsze informacje: 

  • Od momentu podpisania polsko-czeskiej umowy o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków działalności górniczej w kopalni odkrywkowej Turów minęły już 2 lata, umowa bardzo dobrze spełnia swoją rolę.  
  • Obie strony realizują zadania przewidziane w umowie, ograniczające wpływ działalności kopalni na terytorium Republiki Czeskiej.  
  • Polska w duchu dobrosąsiedzkiej współpracy każdorazowo i bez zbędnej zwłoki starała się wyjaśniać czeskie wątpliwości i udzielała odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące działalności KWB Turów.  
  • Polska terminowo przekazuje wszystkie dane przewidziane w umowie i na bieżąco monitoruje poziom hałasu i jakości powietrza, udostępniając stronie czeskiej wyniki monitoringu.  
  • Rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii oraz energetyki jądrowej wpłynie na wzrost bezpieczeństwa energetycznego w Europie. 

Podczas spotkania poruszony został temat realizacji umowy dot. KWB Turów. Obie strony zgodnie przyznały, że umowa jest realizowana zgodnie z oczekiwaniami. 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że kwestia poziomu zwierciadła wód podziemnych ma kluczowe znaczenie dla strony czeskiej, dlatego odpowiednie zapisy znalazły odzwierciedlenie w niniejszej umowie – zaznaczyła Ministra Klimatu i Środowiska. 

Cieszą nas ostatnie wyniki monitoringu, które świadczą o tym, że poziom wód podziemnych w rejonie podnosi się. Kopalnia na bieżąco realizuje także działania służące zmniejszeniu emisji hałasu, pyłów i światła. Obie strony za pośrednictwem Pełnomocników wymieniają się informacjami i pozostają w stałym kontakcie roboczym. Należy jednoznacznie podkreślić, że dzięki umowie strona czeska zyskała możliwość kontroli wpływu działalności wydobywczej kopalni na środowisko. Turoszowski kompleks energetyczny gwarantuje stabilne dostawy energii elektrycznej do mln gospodarstw domowych i jest istotnym elementem krajowego systemu elektroenergetycznego, który ma wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zamknięcie kopalni bez alternatywnego źródła energii stanowiłaby zagrożenie dla zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej dla polskich odbiorców.

Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, Břetislav Dančá przechodząc do tematu transformacji energetycznej wskazał, że Czechy pozostają w pełni zaangażowane w transformację swojego sektora energetycznego i są zdecydowani osiągnąć ten cel odchodzeniem od węgla i inwestowaniem w energię jądrową oraz odnawialne źródła energii. 

Ambasador Czech Břetislav Dančák w trakcie spotkania z Ministrą Pauliną Hennig-Kloską

Ministra Paulina Hennig-Kloska wskazała, że zarówno Polska, jak i Czechy, uwzględniają ważną rolę energetyki jądrowej w planach transformacji energetycznej i planują inwestycje w nowe jednostki w najbliższej perspektywie. Zwróciła uwagę, że oba kraje będą miały podobne wyzwania w zakresie wdrażania swoich programów jądrowych. 

Wierzymy, że rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii oraz energetyki jądrowej wpłynie na wzrost bezpieczeństwa energetycznego w Europie oraz pozwoli na uniezależnianie się od importu rosyjskich surowców energetycznych – dodała Ministra Klimatu i Środowiska.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama