#WiseRaport o nowym modelu rynku energii w UE, przedstawionym w reformie Energy Market Design (EMD), oraz jego wpływie na rynek polski
Jednym z głównych celów reformy jest zapewnienie prywatnym i biznesowym odbiorcom większej stabilności cen energii elektrycznej. Oczekuje się, że uchroni to konsumentów przed skokami cen i sprawi, że będą one mniej zależne od cen paliw kopalnych.
Co zmienia reforma EMD?
Reforma Energy Market Design opiera się na zmianach mających na celu poprawę otoczenia regulacyjnego w następujących obszarach:
- długoterminowego zabezpieczania dostaw energii elektrycznej po racjonalnych kosztach;
- wzmocnienia ochrony odbiorców końcowych;
- rozwoju rynku PPA w Unii Europejskiej;
- ujednolicenia formy wsparcia dla nowych jednostek wytwórczych
Kierunek zmian na rynku energii
Propozycja reformy rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej od początku budziła duże emocje, zarówno wśród państw członkowskich, jak również ekspertów. Wśród państw członkowskich powstały dwa stronnictwa – państw wnioskujących o dokonanie bardzo głębokiej reformy rynku oraz tych, postulujących znacznie mniej dogłębne zmiany. Ostateczny kształt reformy sprowadza się jednak do wyposażenia państw członkowskich w dodatkowe instrumenty, wspierające inwestycje o nowe źródła energii elektrycznej.
Prezentowany raport nie tylko wyjaśnia propozycję nowego modelu rynku energii elektrycznej. Oferuje także konkretne rekomendacje dla organów regulacyjnych zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Przedstawiając kompleksową wizję i szczegółowy plan proponowanych zmian, chcemy przyczynić się do rozwoju wspólnego, konkurencyjnego i zrównoważonego rynku energii elektrycznej. Przedstawiona analiza ma na celu poprowadzenie decydentów, interesariuszy i szerszej opinii publicznej w kierunku wspólnego zrozumienia zmian wymaganych do kształtowania przyszłości energetyki w UE.
Źródło: WiseEuropa – Fundacja Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych i Europejskich, www.wise-europa.eu