Do końca kwietnia br., trwała II edycja programu edukacyjnego „OGRZEWANIE w pudełku”, przygotowanego przez PGE Energia Ciepła i PGE Toruń z Grupy PGE oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. W programie wzięło udział 1650 uczniów klas podstawowych i średnich z 41 szkół z całej Polski, czyli o ponad 500 uczniów więcej niż w pierwszej edycji.
„OGRZEWANIE w pudełku” to edukacyjny program o cieple zainaugurowany przez PGE Energia Ciepła i PGE Toruń wspólnie z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (CNMW) w Toruniu w styczniu 2023 r.
Jego celem jest popularyzacja wśród młodzieży szkolnej wiedzy w zakresie produkcji, użytkowania i oszczędzania ciepła, jak również zainteresowanie młodych ludzi zjawiskami fizycznymi i naukami ścisłymi. Dla uczniów toruńskich szkół edukacja w zakresie ciepła odbywała się na lekcjach fizyki w laboratoriach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Natomiast dla pozostałych szkół z całej Polski, które zgłosiły się do programu zostały przygotowane specjalne zajęcia online, które prowadzone były przy wykorzystaniu zestawów edukacyjnych, tzw. pudełek (stąd nazwa programu), tak aby można było samodzielnie wykonywać doświadczenia związane z ciepłem na lekcjach. W zestawach znajdowały się również dostępne materiały informacyjne dotyczące oszczędzania ciepła oraz link do materiału wideo z udziałem edukatora CNMW, który poprowadził warsztaty online.
Pierwsza edycja programu skierowana była do starszych uczniów szkół podstawowych z klas VI-VIII i ze szkół średnich. Drugą edycję rozszerzono o uczniów klas I-III szkół podstawowych. Podczas zajęć z najmłodszymi uczniami wykorzystano materiały z autorskiego programu PGE Energia Ciepła „Przygody Kota Ciepłosława”. Druga edycja programu “OGRZEWANIE w pudełku” spotkała się z jeszcze większym zainteresowaniem szkół niż pierwsza, wzięło w niej udział o 500 uczniów więcej niż w pierwszej edycji.
– Zainteresowanie warsztatami w ramach projektu “OGRZEWANIE w pudełku” przerosło nasze oczekiwania. W zajęciach stacjonarnych odbywających się w pracowni fizycznej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy uczestniczyło blisko 850 uczniów toruńskich szkół podstawowych, z czego blisko 40% stanowili uczniowie klas 1-3. Cieszy nas, że uczniowie i nauczyciele bardzo pozytywnie ocenili udział zajęciach, sposób przedstawienia tematu, czyli zagadnień związanych z powstawaniem, produkcją, użytkowaniem i oszczędzaniem ciepła – podsumowuje program Monika Wiśniewska, Dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
Zestawy do zajęć online wysłano do ponad 800 uczniów zgłoszonych szkół w programie, z 24 miast i miejscowości, w tym m.in Warszawy, Bydgoszczy, Wrocławia, Łodzi, Golubia Dobrzynia, Dąbrówki, Grubna, Świeradowa-Zdrój, Chełmna, Raciążka, Świedziebnia.
II edycja programu prowadzona była w obecnym roku szkolnym 2023/2024, od października 2023 r. do końca kwietnia br.
Źródło: PGE Energia Ciepła SA