Zmiany w systemie BDO i rozszerzenie składu zespołu doradczego ds. systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami – m. in. o takich rozwiązaniach w systemie gospodarki odpadami mówiła Wiceminister Klimatu i Środowiska Anita Sowińska w trakcie konferencji prasowej. Wydarzenie odbyło się 14 lutego 2024 r., bezpośrednio po spotkaniu Zespołu doradczego ds. systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami.
W trakcie konferencji prasowej wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska mówiła o planowanych zmianach przepisów w zakresie gospodarki odpadami. Wcześniej o zmianach tych rozmawiano w trakcie spotkania Zespołu doradczego ds. systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami.
Poszerzony skład Zespołu doradczego
Wiceministra wskazała, że w ramach podejmowanych działań w gospodarce odpadami powiększony zostanie skład Zespołu doradczego ds. systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami. Zespół ten został powołany przez Ministra Klimatu i Środowiska w listopadzie 2020 r. W skład Zespołu weszli wówczas eksperci realizujący zadania z zakresu gospodarki odpadami na poziomie rządowym, samorządowym, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz naukowej. Obecnie nowe kierownictwo resortu proponuje rozszerzenie składu Zespołu doradczego o przedstawicieli kolejnych instytucji związanych z realizacją zadań z zakresu gospodarki odpadami, w tym o przedstawicieli m.in.:
- Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska,
- Krajowej Izby Gospodarki Odpadami,
- Polskiej Izby Gospodarki Odpadami,
- Izby Branży Komunalnej,
- Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste,
- Stowarzyszenia Polski Recykling,
- Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO,
- Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych,
- Konfederacji Lewiatan
- Reloop Platform,
- Fundacja Pro terra,
- UNEP/GRID-Warsaw,
- Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
– Chciałabym, aby zespół był siłą doradczą i dobrą formą dialogu. Do zespołu doprosiłam więc przedstawicieli strony przedsiębiorców – w tym, przede wszystkim branży recyklingową, a także organizacje pozarządowe i instytuty – powiedziała Wiceministra Anita Sowińska.
Rozwój systemu BDO
Wiceministra poinformowała także o planowanych zmianach w zakresie Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, tzw. baza BDO. Jak podkreślała wiceministra Sowińska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska w 2024 r. odpowie na główne potrzeby użytkowników tego systemu. Będą one obejmować m.in. rozwój Modułu Raportowego oraz wprowadzenie nowych funkcjonalności w Module Zarządzania Kontem.
– Kwestie te były zgłaszane przez marszałków województw i poszczególne instytucje – mówiła Wiceministra Sowińska.
Zmiany we frakcjonowaniu odpadów budowanych
Jak mówiła wiceministra Sowińska, na pierwszym wspólnym spotkaniu Zespołu doradczego omawiano m.in. zmiany we frakcjonowaniu odpadów budowanych.
Od 1 stycznia 2023 r. miał obowiązywać art. 101 a ustawy o odpadach, zgodnie z którym odpady budowlane i rozbiórkowe zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Po analizie przepisów dotyczących obowiązku selektywnego zbierania odpadów budowlanych oraz z uwagi na zgłaszane wątpliwości interpretacyjne dotyczące brzmienia art. 101a ustawy o odpadach przesunięto termin wejścia w życie ww. przepisów z 1 stycznia 2023 r. na 1 stycznia 2025 r.
– Natomiast samo wdrożenie przepisu i przesunięcie terminu wejścia w życie nie rozwiązuje problemu. Od 1 stycznia 2025 r. wejdzie obowiązek segregowania tych odpadów na frakcje. Jest to długo oczekiwana regulacja, również od strony branży recyklingowej. Obecne brzmienie przepisów zobowiązuje podmioty do segregowania w miejscu wytworzenia (u źródła) odpadów budowlanych i rozbiórkowych – mówiła.
Materiały
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska