Elektroenergetyka

Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii z udziałem Wiceministra Miłosza Motyki

Wiceminister Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka uczestniczył w posiedzeniu Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE). Obrady odbyły się 19 grudnia 2023 r. w Brukseli. W trakcie posiedzenia unijni ministrowie ds. energii osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie przedłużenia okresu stosowania trzech nadzwyczajnych rozporządzeń Rady przyjętych w grudniu 2022 r.

W grudniu 2022 r. na podstawie art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, państwa członkowskie UE przyjęły trzy nadzwyczajne rozporządzenia, które w odpowiedzi na turbulencje na rynku energii, spowodowane rosyjską napaścią na Ukrainę, miały wzmocnić solidarność między państwami członkowskimi w dostawach gazu, przyspieszyć wdrażanie energii odnawialnej i chronić obywateli UE przed nadmiernie wysokimi cenami energii. W trakcie posiedzenia Rady TTE unijni ministrowie ds. energii zgodzili się na przedłużenie okresu ich obowiązywania.

Zwiększanie solidarności

Rozmowy dotyczyły m. in. rozporządzenia (UE) 2022/2576, mającego na celu ograniczenie wzrostu cen energii i zwiększania pewności dostaw gazu.

– Dostrzegamy potrzebę solidarności w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Jesteśmy dobrze przygotowani do sezonu zimowego pod względem stopnia napełnienia magazynów oraz infrastruktury niezbędnej do dywersyfikacji dostaw. Rozumiemy jednak, że im ściślejsza współpraca między krajami UE, tym bezpieczniejszy jest nasz rynek gazu. Dlatego Polska opowiada się za przedłużeniem rozporządzenia o rok – mówił Wiceminister Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka.

Szybsze wdrażanie energii odnawialnej

Wiceminister Motyka opowiedział się także za przedłużeniem obowiązywania rozporządzenia (UE) 2022/2577 ustanawiającego ramy służące przyspieszeniu wdrażania rozwiązań w zakresie energii odnawialnej.

– Polska popiera przedłużenie obowiązywania przepisów dotyczących ułatwienia wydawania pozwoleń na wdrażanie energii odnawialnej. Uważamy, że przyczyni się to do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto w UE. Popieramy zmniejszanie obciążeń administracyjnych i wykorzystanie potencjału europejskich przedsiębiorców – mówił Wiceminister.

Ochrona obywateli przed skokami cen energii

Wiceminister podkreślił także potrzebę przedłużenia rozporządzenia (UE) 2022/2578 w sprawie ustanowienia mechanizmu korekty rynku w celu ochrony obywateli Unii i gospodarki przed nadmiernie wysokimi cenami.

– Mimo że ceny gazu spadły i w porównaniu z ubiegłą zimą jesteśmy w znacznie bardziej komfortowej sytuacji, rynki gazu w UE nadal wykazują ograniczoną elastyczność. Istnieje ryzyko szoku podażowego, który mógłby doprowadzić do nagłego, spekulacyjnego wzrostu cen. Z tych powodów Polska popiera inicjatywę Komisji Europejskiej i prezydencji dotyczącą przedłużenia mechanizmu korekty rynkowej o rok – powiedział.

Inne tematy i spotkania międzynarodowe

Na marginesie posiedzenia Rady wiceminister uczestniczył w spotkaniu sojuszu jądrowego (European Nuclear Alliance) oraz spotkał się z delegacją Niemiec, której przewodniczył Sven Giegold, Sekretarz Stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Ochrony Klimatu.

Polska przystąpiła także do Koalicji na rzecz finansowania efektywności energetycznej. Inicjatywa ma na celu stworzenie ram współpracy instytucji finansowych i ułatwienie inwestycji w efektywność energetyczną.

W trakcie posiedzenia Rady Polska podpisała ponadto deklarację ws. Karty Energetyki Wiatrowej oraz deklarację polityczną dotyczącą działań na rzecz synchronizacji systemu elektroenergetycznego państw bałtyckich z systemem kontynentalnym.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama