Ochrona środowiska

Rekomendacje w zakresie stosowania Taksonomii UE dla gazu ziemnego i energii jądrowej

Jednym z efektów działalności Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju i Technologii są rekomendacje dot. stosowania przepisów Taksonomii UE dla wybranych działalności z zakresu gazu ziemnego i energii jądrowej.

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/1214 z dnia 9 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2139 w odniesieniu do działalności gospodarczej w niektórych sektorach energetycznych oraz rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2178 w odniesieniu do publicznego ujawniania szczególnych informacji w odniesieniu do tych rodzajów działalności gospodarczej (tzw. uzupełniający akt delegowany do taksonomii) – kreują ramowe przepisy Taksonomii UE. Jednak z uwagi na ich ogólny, ale i mocno specjalistyczny charakter i techniczny – niezbędne staje się wypracowania krajowych standardów dla poszczególnych branż. Spełnienie warunków określonych w Taksonomii UE pozwoli inwestorom na kwalifikację planowanej inwestycji jako zrównoważonej środowiskowo i zgodnej z przepisami Taksonomii, a tym samym będzie miało wpływ na proces pozyskiwania dofinansowania inwestycji.

W obszarze energetyki propozycje takich standardów zostały opracowane przez Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie – organizację zrzeszającą największych wytwórców energii elektrycznej w kraju. Opracowanie “Analiza uzupełniającego aktu delegowanego Taksonomii UE i rekomendacje wdrożenia” obejmuje zagadnienia kryteriów technicznych i technologicznych z uzupełniającego aktu delegowanego do taksonomii dla źródeł wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z wykorzystaniem gazu ziemnego i energii jądrowej.

Analiza zawiera szereg wniosków i rekomendacji jak w praktyczny sposób rozumieć i stosować wymogi dotyczące m. in.

  • rygorystycznych wskaźników emisyjności źródeł opartych na gazie ziemnym z uwzględnieniem perspektywy przechodzenia na odnawialne lub niskoemisyjne paliwa gazowe,
  • zastępowalności istniejących źródeł przez nowe jednostki wytwórcze energii elektrycznej albo ciepła,
  • zagospodarowania odpadów radioaktywnych na potrzeby budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej do wytwarzania energii elektrycznej/ciepła wodoru.

Na podkreślenie zasługuje rekomendacja, że wymogi uzupełniającego aktu delegowanego do taksonomii nie powinny mieć wpływu na finansowanie inwestycji, które zostały już rozpoczęte i mają zapewnione finansowanie.

Wnioski zawarte w Analizie mogą stanowić mapę drogową dla rozumienia technicznych kryteriów kwalifikacji wynikających z Taksonomii UE. W konsekwencji opracowane rekomendacje powinny być pomocne dla interesariuszy planujących budowę nowych gazowych jednostek wytwórczych (obejmujących wytwarzanie energii elektrycznej i kogeneracją gazową) i jednostek opartych na paliwie jądrowym, a także dla kredytodawców takich inwestycji oraz instytucji publicznych zaangażowanych w udzielanie wsparcia dla tego rodzaju przedsięwzięć.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją na dole strony i rozpowszechnianie jej treści zainteresowanym stronom.

Postępy prac Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE mogą Państwo śledzić na stronie.

Materiały

Analiza przepisów Taksonomii UE – gaz ziemny, energia jądrowa
Analiza​_przepisów​_Taksonomii​_UE​_-​_gaz​_ziemny,​_energia​_jądrowa.pdf 1.25MB

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Działy

Reklama