Spółki LOTOS Petrobaltic oraz Enspirion przedłużyły na kolejne dwa lata umowę w zakresie łączności krytycznej. TETRA jest kluczowym narzędziem komunikacji wykorzystywanym w operacjach morskich. Decyduje o tym pewność połączeń, a także ich jakość oraz bezpieczeństwo.
Sieć łączności krytycznej TETRA została pierwotnie zbudowana przez Energę Operatora jako system funkcjonujący na lądzie. Obecnie z powodzeniem stosowana jest także w łączności z jednostkami pływającymi oraz platformami wiertniczymi i wydobywczymi operującymi w Polskiej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Sieć zapewnia zasięg do 55 km od linii brzegowej.
Pierwsza umowa już w 2020 r.
Współpraca Enspiriona i spółki LOTOS Petrobaltic rozpoczęła się od uruchomienia w 2020 r. testowej stacji bazowej na platformie wydobywczej Baltic Beta, co zapewniło dodatkowy zasięg sieci w promieniu około 40 km, czyli ok. 21 mil morskich wokół platformy.
Rok później spółki podpisały dwuletni kontrakt na świadczenie usługi gwarantującej nieprzerwaną łączność na platformach, obsługujących je jednostkach pływających oraz w centrum dyspozytorskim. Dalsza współpraca z firmą LOTOS Petrobaltic jest potwierdzeniem nie tylko jakości usług Enspiriona, ale także zdolności dostosowywania się do rosnących wymagań i potrzeb klientów.
– Usługa łączności krytycznej TETRA, dzięki cyfrowej jakości połączenia, jest chętnie wykorzystywana przez załogi naszych statków do kontaktu z dyspozytorem w bazie lądowej LOTOS Petrobaltic czy załogami platform. Zależy nam na wysokim poziomie bezpieczeństwa w obszarach działalności naszej firmy. Dlatego konsekwentnie rozwijamy współpracę w zakresie wykorzystania łączności krytycznej TETRA. Ogromnym atutem tego systemu jest doskonała jakość i pewność połączeń, co w służbie morskiej ma ogromne znaczenie. Widzimy także duży potencjał w wykorzystaniu usługi łączności TETRA także w trakcie przyszłych prac prowadzonych przez LOTOS Petrobaltic przy morskich farmach wiatrowych – mówi Grzegorz Strzelczyk, Prezes Zarządu LOTOS Petrobaltic.
System także dla farm wiatrowych na Bałtyku
TETRA jest standardem cyfrowej radiowej łączności dyspozytorskiej, gwarantującym nieprzerwaną, szyfrowaną łączność głosową i transmisję danych. System przeznaczony jest dla odbiorców potrzebujących niezawodnej łączności czy utrzymania infrastruktury krytycznej – sektora energetyki, służb bezpieczeństwa, ratownictwa i transportu. Łączność dyspozytorska TETRA jest też potencjalnym, gotowym rozwiązaniem do wykorzystania nie tylko przy budowie oraz obsłudze morskich farm wiatrowych. Niezawodna łączność dyspozytorska jest ważna przede wszystkim dla służb serwisowych, które będą brały udział w codziennej obsłudze farmy czy też usuwaniu awarii.
– Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować naszą współpracę z LOTOS Petrobaltic, dostarczając nieporównywalną jakość usług łączności krytycznej TETRA, która spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i niezawodności. Nasz zespół jest zmotywowany do ciągłego doskonalenia usług, by sprostać rosnącym oczekiwaniom naszych klientów – mówi Mirosław Dawidczyk, Członek Zarządu Enspiriona. – Enspirion prowadzi badania i analizy, które obrazują, jak w optymalny sposób zapewnić zasięg sieci TETRA na Morzu Bałtyckim. W 2022 r. spółka wraz z Energą Wytwarzaniem oraz firmą Motorola Solutions przeprowadziła testy łączności krytycznej w standardzie TETRA, pod kątem potencjalnej instalacji systemu na farmach wiatrowych na Bałtyku.
Ponadto TETRA była testowana wieloetapowo wspólnie z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) już od 2018 r. Działanie sprzętu sprawdzone zostało na Zatoce Gdańskiej oraz po północnej stronie Półwyspu Helskiego i w głębi morza na wysokości Ustki oraz Łeby. Łączność została też sprawdzona przy okazji przejścia jednostki SAR z Gdyni do Świnoujścia.
***
System łączności w standardzie TETRA od Enspiriona, na bazie istniejącej infrastruktury Grupy Energa, to ekonomicznie korzystne rozwiązanie, gdyż nie wymaga inwestycji w budowę własnej sieci. Enspirion od ponad dekady oferuje nie tylko niezawodną łączność głosową, ale także możliwość przesyłania wiadomości SDS, lokalizacji GPS oraz możliwość integracji z systemami monitorowania i zarządzania, dlatego TETRA może być cennym narzędziem dla podmiotów zainteresowanych zapewnieniem prywatnej komunikacji oraz efektywnej i niezawodnej łączności w swoich operacjach.
Źródło: ENERGA SA