Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w konferencji „Wsparcie sektora energetyka i środowisko w nowej perspektywie finansowej FEnIKS”. Wydarzenie odbyło się 4 października 2023 r. w Warszawie.
– Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), także program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat Środowisko (FEnIKS) będzie niezwykle istotnym narzędziem realizacji polityki energetycznej, klimatycznej i środowiskowej Polski – mówił Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
– Osią dla programowania środków europejskich ujętych w ramach programu FEnIKS są priorytety wynikające z dokumentów strategicznych, tj. Polityki energetycznej Polski do 2040 r. oraz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu. W porównaniu z poprzednim okresem programowania, budżet programu wzrósł o ponad 50% i wynosi obecnie 9,75 mld euro (ok. 46 mld zł) – dodał Wiceminister.
O programie FEnIKS
Program FEnIKS został przyjęty przez Komisję Europejską 6 października 2022 r. To największy pod względem finansowym oraz liczby obszarów wsparcia program krajowy w całej Unii Europejskiej. Dzięki tym środkom z nowego funduszu będziemy mogli realizować ważne dla gospodarki i środowiska inwestycje. Środki te będą wspierały m.in. wzrost efektywności energetycznej, redukcję gazów cieplarnianych oraz adaptację do zmian klimatycznych. Realizacja nowych wyzwań i priorytetów przyczyni się więc do szybszego rozwoju nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki w Polsce.
Program zakłada realizację ośmiu priorytetów, w ramach których realizowane będą poszczególne cele szczegółowe:
- Priorytet I: Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności
- Priorytet II: Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR
- Priorytet III: Transport miejski
- Priorytet IV: Wsparcie sektora transportu z Funduszu Spójności
- Priorytet V: Wsparcie sektora transportu z EFRR
- Priorytet VI: Zdrowie
- Priorytet VII: Kultura
- Priorytet VIII: Pomoc techniczna.
Na realizację programu przewidziano ok. 24,2 mld euro, z czego ok. 11,3 mld euro z Funduszu Spójności i 12,9 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Minister Klimatu i Środowiska jako instytucja pośrednicząca będzie odpowiedzialny za realizację dwóch priorytetów o łącznej wartości 9,75 mld euro tj. ok 46 mld zł: Priorytet I (4,62 mld euro) oraz Priorytet II (5,13 mld euro).
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska