Paliwa dla energetyki

GAZ-SYSTEM chroni przyrodę podczas prac w Rezerwacie Olszanka

GAZ-SYSTEM realizuje inwestycje z poszanowaniem środowiska naturalnego, dlatego przy przejściu przez Rezerwat Olszanka zastosowane zostały technologie ograniczające ingerencję w przyrodę. Dzięki temu siedlisko orła Bielika i unikatowe tereny torfowe pozostaną na terenie rezerwatu w nienaruszonym stanie.

W ramach przebudowy gazociągu Goleniów – Police spółka rozpoczęła wykonanie najdłuższego w Polsce przewiertu sterowanego pod obszarem Rezerwatu Olszanka. Pozwoli to uniknąć wykopów otwartych na tym terenie. Przewierty typu HDD są stosowane przez GAZ-SYSTEM jako bezinwazyjna metoda wykonywania inwestycji, zapewniająca zachowanie bez zmian drzew, krzewów i walorów krajobrazowych terenu.

Metody bezwykopowe umożliwiają także bezinwazyjne przejście gazociągiem pod rzekami, torami kolejowymi, drogami – bez konieczności wstrzymywania ruchu podczas prac. Taka nowoczesna technologia jest ekonomiczna i bezpieczna dla istniejącej w sąsiedztwie infrastruktury lokalnej. W latach 2016-2023 GAZ-SYSTEM wykonał kilkaset przekroczeń podziemnych na łączną długość ponad 102 km, z korzyścią dla przyrody i lokalnych mieszkańców.

Rezerwat Olszanka wraz z najbliższymi okolicami jest siedliskiem wielu chronionych gatunków zwierząt oraz miejscem, gdzie występują wyjątkowe tereny torfowe. Zastąpienie otwartego wykopu przewiertem sterowanym pozwoli ominąć głęboko pod ziemią cenny przyrodniczo teren. Zyska na tym przede wszystkim okoliczna flora i fauna, z gniazdującym w tej okolicy orłem Bielikiem. Po zakończeniu przebudowy, naziemny odcinek gazociągu umiejscowiony na terenie Rezerwatu Olszanka zostanie rozebrany, co znacząco poprawi warunki życia bytujących tu zwierząt, ułatwiając im migrację i żerowanie.

Przewiert na terenie Rezerwatu Olszanka realizowany jest w ramach przebudowy jednego z najważniejszych gazociągów GAZ-SYSTEM na Pomorzu Zachodnim, Goleniów – Police, zaopatrującego w błękitne paliwo m. in. aglomerację szczecińską i zakłady chemiczne. W ramach przebudowy tego gazociągu ponad 60% trasy inwestycji zostanie pokonane bezwykopowo. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo dostaw paliwa gazowego do odbiorców w tym regionie.

Tunel pod Rezerwatem Olszanka, przez który przeciągnięty zostanie gazociąg będzie miał długość ponad 2 km (2019 m) i osiągnie maksymalną głębokość 41 m. Przewiert będzie prowadzony z użyciem metody HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) w technologii Intersect. Polega ona na jednoczesnym wwiercaniu się sterowanych głowic drążących w grunt w dwóch miejscach – od strony wlotu i wylotu przewiertu. Dzięki temu możliwe jest wykonanie przewiertu o znacznie większej długości niż w przypadku standardowego, jednokierunkowego wiercenia. Powstaje w ten sposób wąski tunel, w którym następnie umieszczana jest rura.

Prace związane z wykonaniem przewiertu rozpoczęły się we wrześniu br. i potrwają ok. dwa miesiące. Zakończenie całej przebudowy gazociągu Goleniów – Police planowane jest w 2025 r.

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Działy

Reklama