W ostatni dzień roboczy roku gazowego 2022/2023 – 29 września 2023 r. – odbyła się konferencja GAZ-SYSTEM FORUM, podczas której operator wraz z uczestnikami rynku podsumowali najważniejsze osiągnięcia minionego roku w zakresie rozwoju rynku gazu, a także omówili perspektywy transformacji energetycznej Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki, ENTSOG, Towarowej Giełdy Energii, Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych oraz operatorów systemów przesyłowych.
– Krytyczna infrastruktura energetyczna, którą zarządza GAZ-SYSTEM, to krwioobieg polskiej gospodarki. Działania tej spółki wpisują się w cały system bezpieczeństwa Polski i Polaków. Interkonektory z sąsiadami pomogły nam wzmocnić to bezpieczeństwo, a teraz dzięki nim oraz terminalowi pływającemu FSRU w Zatoce Gdańskiej możemy stać się hubem gazowym Europy, wspierając jednocześnie naszych sąsiadów w uniezależnieniu się od rosyjskich węglowodorów – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
GAZ-SYSTEM FORUM jest wydarzeniem organizowanym cyklicznie już od 9 lat. Spotkania mają na celu wzmacnianie współpracy oraz nawiązywanie relacji biznesowych pomiędzy zaproszonymi gośćmi, a także wymianę wiedzy w zakresie technicznych i strategicznych uwarunkowań rozwoju polskiego gazownictwa.
– Podczas GAZ-SYSTEM FORUM tradycyjnie podsumowujemy miniony rok gazowy, przedstawiamy kierunki rozwoju i dyskutujemy o przyszłości gazu ziemnego i biopaliw z naszymi klientami, operatorami systemów przesyłowych z sąsiednich krajów oraz innymi uczestnikami rynku gazu. Widzimy, że uruchomione w ubiegłym roku połączenia gazowe z Danią, Litwą i Słowacją spowodowały wzrost zainteresowania usługą transportu, świadczoną przez spółkę. Uważnie obserwujemy rynek i kontynuujemy rozbudowę systemu, której priorytetem jest wybudowanie Terminalu FSRU w Gdańsku, kolejnego punktu dostaw gazu ziemnego do Polski, ważnego dla bezpieczeństwa naszego kraju i całego regionu – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.
Podczas wydarzenia zaprezentowano funkcjonowanie uruchomionych w ubiegłym roku interkonektorów międzysystemowych oraz zaprezentowano projekty przyłączeniowe, ukończone w ostatnich miesiącach – EC Czechnica oraz PGE Gryfino 2050 Sp. z o.o.
W drugiej części spotkania dyskusja toczyła się wokół nowego obszaru działalności GAZ-SYSTEM, skoncentrowanego na możliwości przesyłu wodoru i gazów zdekarbonizowanych. Omawiano także stan przygotowań polskiego rynku giełdowego do obrotu gwarancjami pochodzenia dla gazów odnawialnych.
W końcowym bloku tematycznym konferencji omówiono bieżącą współpracę klientów z GAZ-SYSTEM, zmiany w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, nowe rozwiązania oferowane przez Platformę GSA, a także projekty planowane do realizacji przez GAZ-SYSTEM w rozpoczynającym się roku gazowym 2023/2024.
Materiały z obecnej i poprzednich edycji GAZ-SYSTEM FORUM udostępniane są na stronie internetowej GAZ-SYSTEM.
Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.