Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio wziął udział w trzeciej konferencji z cyklu „Ropa naftowa i gaz ziemny w Polsce – obszary perspektywiczne i postępowania koncesyjne w 2023 i 2024 roku”. Wydarzenie, które miało miejsce 2 października 2023 r. zorganizowane zostało przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym.
W trakcie wystąpienia otwierającego wydarzenie Główny Geolog Kraju nawiązał do wchodzącej niebawem w życie nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze.
– W związku z dążeniem do przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz potrzebą wspierania konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez redukcję emisji CO2 np. w przemyśle wysokoemisyjnym czy ciepłownictwie, ustawa usunie bariery utrudniające rozwój działalności w zakresie podziemnego składowania CO2 – mówił Wiceminister Piotr Dziadzio.
Jak wskazywał, możliwość połączenia zatłaczania CO2 do złoża w celu podniesienia ciśnienia złożowego (intensyfikacja wydobywania węglowodorów ze złóż) z działalnością polegającą na podziemnym składowaniu dwutlenku węgla, pozwoli poprawić ekonomiczną opłacalność projektów CCS.
Konferencja poświęcona była 5, 6 i 7 rundzie przetargowej, obejmującej łącznie 10 obszarów przetargowych na koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów oraz wydobywanie węglowodorów ze złóż – dla 5 z nich można już składać oferty.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska