Elektroenergetyka

Wojna nie może być przeszkodą w budowie integracji energetycznej Ukrainy z UE

Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, musimy patrzeć w przyszłość czego elementem jest budowa systemu wymiany energii elektrycznej pomiędzy UE a Ukrainą – stwierdzili uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie” mającego miejsce podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 11 i 12 września w Rzeszowie.

Uczestnikami panelu byli: dr inż. Tomasz Sikorski – Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Jarosław Ziębiec – Dyrektor Biura Strategii i Projektów Towarowej Giełdy Energii, Łukasz Dziekoński – Prezes Montis Capital, Volodymyr Kudrytskyi – Prezes Ukraińskej Narodowej Spółki Energetycznej UKRENERGO, Oleksandr Havva – Prezes JSC Market Operator oraz Oleksii Sobolev, CFA – Kierownik Kijowskiego Biura Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej/były Wiceminister Gospodarki Ukrainy ds. rozwoju cyfrowego, transformacji cyfrowej i cyfryzacji.

– Wojna na Ukrainie spowodowała przyspieszenie transformacji energetycznej w UE, w tym również w wymiarze technologicznym. Rodzi to nowe szanse, gdyż szybciej ograniczy uzależnienie UE od surowców energetycznych spoza Europy – powiedział Łukasz Dziekoński, Prezes Montis Capital.

Zabierając głos w dyskusji dr inż. Tomasz Sikorski, prezes PSE powiedział, że Operator posiada obecnie trzy wyzwania, które przesądzą w jakim tempie Polska będzie dokonywać transformacji swojej energetyki. Pierwszym jest rozwój i modernizacja sieci elektroenergetycznych. W tym zakresie determinantami sukcesu jest kwestia społeczna – korzyści dla społeczności lokalnych oraz dostęp do wysoko kwalifikowanej kadry. Energetyka jest obecnie multidyscyplinarna, ale przede wszystkim potrzebuje inżynierów, i to nie tylko w Polsce ale i w całej UE. Drugie wyzwanie to rezerwowanie źródeł OZE magazynami energii, energetyką jądrową, jak i źródłami wykorzystującymi paliwa kopalne. Warunkiem koniecznym sukcesu transformacji jest zachowane równowagi pomiędzy rozwojem generacji w OZE i zużyciem energii z tych źródeł, a zapewnieniem minimalnego z punktu widzenia bezpieczeństwa funkcjonowania gospodarki dostaw energii elektrycznej w momencie gdy energia z OZE nie będzie dostępna. Trzecim wyzwaniem są zdolności operacyjne do zarządzania systemem elektroenergetycznym. – Mechanizmem do koordynacji zachowań źródeł wielkoskalowych jak i rozproszonych mogą być tylko ceny energii. Bezpieczeństwo sytemu elektroenergetycznego w dużym stopniu będzie zależało od jakości cen energii w czasie, ale i w poszczególnych punktach systemu – powiedział Prezes PSE.

–  Analizujemy inwestycje w energetykę bez względu na toczące się działania wojenne. Bez względu na zniszczenia spowodowane wojną dążymy do budowy elastycznego i zdecentralizowanego systemu, który będzie zintegrowany z systemem UE. Strategia ta pozwoli na ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych i zwiększenie produkcji energii w OZE. Zielona transformacja energetyki pozwoli na uniezależnienie się od paliw kopalnych pochodzących dotychczas z Rosji. W ten sposób OZE Ukrainy mogą stać się zalążkiem bezpieczeństwa energetycznego Europy. Będziemy również dążyć do zwiększenia wolumenu handlu energią z UE – powiedział biorący udział w dyskusji Volodymyr Kudrytskyi, Prezes Ukraińskiej Narodowej Spółki Energetycznej UKRENERGO.

Źródło: Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie

Działy

Reklama