16 sierpnia br. Sejm przegłosował ostateczną wersję ustawy zwiększającej limity zużycia energii po zamrożonych cenach. Dzięki temu przeciętna polska rodzina zapłaci w tym roku za prąd od 3 tys. do nawet 4 tys. zł mniej. Ustawa oczekuje teraz na podpis Prezydenta.
Rządowa Tarcza Solidarnościowa zamrażająca ceny energii na poziomie z ub.r. obowiązuje od stycznia 2023 r. Rząd przyjął nowelizację ustawy, na mocy której obowiązujący limit zużycia energii po zamrożonej stawce zostanie podniesiony z 2 tys. kWh do 3 tys. kWh w przypadku wszystkich gospodarstw domowych. Z jeszcze wyższego limitu skorzystają rodziny z osobami niepełnosprawnymi – do 3,6 tys. kWh oraz gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny i rolnicy – limit zużycia został podniesiony do 4 tys. kWh. To znacznie więcej, niż przeciętne zużycie energii elektrycznej, które wynosi w polskich domach ok. 2 tys. kWh rocznie.
Dzięki zastosowaniu rządowej Tarczy Solidarnościowej i wyższym limitom cen energii, przeciętna polska rodzina zapłaci w tym roku za energię od 3 tys. do nawet 4 tys. zł mniej. Energia zużyta poniżej limitu będzie kosztowała tyle, co w ub. r., czyli ok. 41 gr za kWh netto. Te gospodarstwa domowe, które przekroczą podwyższony limit, za zużytą powyżej niego energię zapłacą ok. 69 gr za kWh.
Wyższe limity obejmą wszystkie gospodarstwa domowe, również te, które przed wejściem w życie zwiększenia wsparcia w ramach Tarczy Solidarnościowej przekroczyły dotychczasowy limit. Ewentualna nadpłata zostanie zaliczona na poczet kolejnej faktury. Rząd zdecydował także o obniżeniu od października ceny energii dla samorządów, podmiotów wrażliwych oraz małych i średnich firm z ok. 78 gr do 69 gr za kWh.
Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej ceny netto energii elektrycznej w Polsce dla gospodarstw domowych zostały zamrożone i nie wzrosły r/r. Wynoszą one nieco ponad 40 gr za kWh (ok. 10 eurocentów) i są jednymi z najniższych w Europie, podczas gdy średnia unijna to 25 eurocentów. Taniej niż w Polsce było m.in. w Serbii, na Węgrzech i w Albanii, a najdrożej w Czechach, Grecji i Irlandii, gdzie ceny energii dla gospodarstw domowych sięgały 40 eurocentów za kWh. Zgodnie z postanowieniami Tarczy Solidarnościowej różnica w cenie jest pokrywana z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, który finansują wytwórcy energii, budżet państwa i – zgodnie z nowelizacją ustawy – spółki węglowe.
Źródło: Polski Komitet Energii Elektrycznej