Miasteczko Bezpiecznej Krainy Energa-Operator odwiedziło Olsztyn. W trakcie prowadzonych na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 zajęć najmłodsi dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o energii elektrycznej, a także zasadach bezpiecznego z niej korzystania. Goście Miasteczka mogli także zobaczyć specjalistyczne pojazdy, jakich na co dzień używają energetycy do prac na sieci.
Olsztyn był już ósmym z kolei przystankiem w tegorocznej trasie Miasteczka Bezpiecznej Krainy Energa-Operator. W dniach 20 oraz 21 czerwca odwiedziło je ponad 900 dzieci z lokalnych szkół.
– Program Bezpieczna Kraina Energa-Operator przygotowaliśmy z myślą o najmłodszych, tak aby w sposób dla nich ciekawy przekazywać wiedzę o energii elektrycznej. Dzieci mogą dowiedzieć się, w jaki sposób wytwarzana jest energia, jak trafia do naszych domów oraz jak ją oszczędzać – wyjaśnia Marzanna Kierzkowska, Kierownik Biura Komunikacji i Promocji ENERGA-OPERATOR – Najważniejszą częścią zajęć są oczywiście zasady bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej, a także odpowiedzialnego zachowania w pobliżu obiektów infrastruktury elektroenergetycznej – dodaje Marzanna Kierzkowska.
Nie ma miejsca na nudę
Bezpieczna Kraina Energa-Operator to program przeznaczony dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych, którego podstawowym założeniem jest brak miejsca na nudę. Podczas zajęć najmłodsi uczestniczą w zabawach, mogą również, pod okiem pracowników ENERGA-OPERTATOR, przeprowadzać doświadczenia.
Wytwarzanie energii przedstawione jest na przykładzie modeli elektrowni wiatrowej, fotowoltaicznej oraz wodnej. Odwiedzający miasteczko mogą zobaczyć działanie takich urządzeń jak generator Van de Graaffa, a także stanowiska z eksponatami obrazującymi przewodzenie energii elektrycznej przez różne materiały. Dzieci mogą również wytwarzać energię elektryczną za pomocą generatora napędzanego korbą, który zasila następnie żarówki, a także rowerów, które za pomocą wytworzonej energii elektrycznej napędzają samochodziki na torze. Wyścigi tych ostatnich cieszą się dużo popularnością wśród gości miasteczka.
– Edukacja dotycząca bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania w pobliżu infrastruktury elektroenergetycznej jest szczególnie istotna, teraz kiedy zaczyna się okres wakacji. Chodzi o to, aby ostrzec dzieci np. przed zbliżaniem się do linii elektroenergetycznych. Uczulić je na to, że prąd może być niebezpieczny, jeżeli nie przestrzega się pewnych zasad – tłumaczy Alicja Pogorzelska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Olsztynie.
Źródło: ENERGA-OPERATOR SA