Koordynacja działań różnych służb jest kluczowa przy wypadkach w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych znajdujących się pod napięciem. Zanim możliwe będzie udzielenie pomocy poszkodowanemu, niezbędne jest zabezpieczenie infrastruktury, by nie narazić innych osób na niebezpieczeństwo. Wymaga to dobrej współpracy między właścicielem urządzeń a służbami ratunkowymi.
W ramach ćwiczonego scenariusza zasymulowano porażenie osoby znajdującej się na słupie linii najwyższych napięć. Pracownik towarzyszący poszkodowanemu powiadomił centrum nadzoru PSE, które wyłączyło linię i wysłało na miejsce zdarzenia brygadę do założenia uziemienia. Pracownik zadzwonił także na numer alarmowy 112, a po przyjeździe strażaków potwierdził, że mogą oni bezpiecznie przystąpić do udzielania pomocy. Zanim to nastąpiło, poszkodowany był obserwowany za pomocą bezzałogowego statku powietrznego (drona).
– Bezpieczeństwo pracy jest priorytetem dla PSE i cały czas usprawniamy zarówno wewnętrzne procedury, jak i współpracę z administracją, służbami oraz firmami wykonującymi prace na naszych obiektach. Ćwiczenia i szkolenia są jednym z elementów doskonalenia bezpieczeństwa środowiska pracy. Efektem jest utrzymujący się od wielu lat na niskim poziomie wskaźnik liczby wypadków – mówi Danuta Wiss, Dyrektor Biura Zarządzania Środowiskiem Pracy w PSE.
Ćwiczenia zostały zorganizowane w ramach przyjętej przez OIP w Rzeszowie strategii w zakresie popularyzacji dobrych praktyk, ograniczania zagrożeń oraz reagowania na sytuacje awaryjne. Podjęte działania pozwolą na wypracowanie wspólnych standardów bezpieczeństwa dla służb ratowniczych oraz operatorów sieci elektroenergetycznych. Systemowe rozwiązania w szczególności skrócą czas realizacji czynności ratowniczych jak również zwiększą bezpieczeństwo służb.
– Ćwiczenia edukacyjno-szkoleniowe pozwoliły przede wszystkim przedstawić uczestnikom wydarzenia zasady działań operatora systemu przesyłowego PSE, służb PSP, Policji, ratownictwa medycznego oraz PIP. Przy okazji podjęto tematykę z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy – powiedział Karol Kucaj, p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie.
– Nasza obecność podczas tego typu ćwiczeń jest niezwykle dla nas istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa ratownika oraz skutecznego prowadzenia działań ratunkowych na bardzo trudnym i niebezpiecznym, dla ratowników wysokościowych, obiekcie – powiedział bryg. Adam Wiśniewski, dowódca JRG PSP Nr 1 KM PSP w Rzeszowie.
Udział strażaków ze Specjalistycznych Grup Ratownictwa Wysokościowego z Rzeszowa i Krosna pozwala na udoskonalenie działań przy użyciu technik dostępu linowego i ratownictwa wysokościowego w zakresie specjalistycznym i podstawowym.
Ważnym aspektem tych manewrów był dla nas udział różnych służb i instytucji. Wspólna praca i koordynacja umożliwia skuteczne działanie w przypadku tego typu zdarzenia. – dodał bryg. Wiśniewski.
Działania policjantów skoncentrowane były przede wszystkim na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze dbali o to aby do miejsca prowadzonych działań ratowniczym nie miały dostępu osoby postronne, oraz aby służby zaangażowanie w realizację poszczególnych zadań mogły wykonać swoje czynności bez żadnych zakłóceń.
W działaniach uczestniczyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej oraz Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie.
– Polski Czerwony Krzyż w swoich strukturach posiada Grupa Ratownictwa PCK, które to włączone są do Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego jako jednostki wspomagające. W ramach takich ćwiczeń sprawdzamy opracowane wcześniej procedury działania i współpracy pomiędzy poszczególnymi służbami, uczestniczącymi w później w realnych zdarzeniach. Symulowane zdarzenia pozwalają na weryfikację istniejących procedur, ich urealnianie, zwłaszcza przy tak nietypowym i rzadkim zdarzeniu jakim był symulowany wypadek na wysokości, pod napięciem elektrycznym. Działania wspólne wszystkich służb uczestniczących w ćwiczeniach pozwoliły potwierdzić dobre przygotowanie teoretyczne i praktyczne służb do tego typu zdarzeń, jak również uświadomiły uczestnikom zagrożenia związane z obsługą sieci energetycznych – powiedział Maciej Maruszak, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Okręgowego.
Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.