Paliwa dla energetyki

Wiceminister Ireneusz Zyska na XX Międzynarodowej Konferencji Nafta i Gaz

– Jesteśmy w przełomowym momencie historii Europy i świata. 24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę, dążąc do dominacji w regionie. Rosja realizowała politykę opresji przez lata, używając surowców energetycznych jako środków szantażu i broni. Polska zabezpieczyła się przed negatywnym scenariuszem i uniezależniła od surowców rosyjskich poprzez rozwój infrastruktury krytycznej – mówił Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska, podczas XX Międzynarodowej Konferencji Nafta i Gaz. Wydarzenie odbyło się 1 czerwca 2022 r. w Warszawie.

– Rząd podjął szereg zdecydowanych, strategicznych działań, aby Polska była niezależna od surowców rosyjskich. Stało się tak m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe, interkonektorów gazowych z Litwą i Słowacją oraz rozbudowie terminala LNG w Świnoujściu – powiedział Wiceminister Zyska.

Jako Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Wiceszef Resortu Klimatu i Środowiska podkreślił, że Polska, będąc w procesie transformacji energetycznej, w ostatnich latach dokonała gigantycznego skoku w rozwoju źródeł odnawialnych.

– To najlepszy czas w historii polski w zakresie rozwoju OZE. Od 2019 r. do dziś przyłączyliśmy ponad 15,2 GW mocy zainstalowanej w różnych technologiach OZE, osiągając w marcu br. poziom 24 GW. Dominuje fotowoltaika, ale rozwijały się również wiatr na lądzie, biomasa, czy małe elektrownie wodne. Perspektywicznym obszarem jest geotermia. Polski system elektroenergetyczny musi zmierzyć się jednak  z wyzwaniem niestabilności OZE, co można rozwiązać poprzez budowę wielopoziomowego systemu magazynowania energii – dodał Wiceminister Ireneusz Zyska.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama