Paliwa dla energetyki

Wizyta Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz delegacji koreańskiej w NCBJ w Świerku

Delegacja reprezentantów agencji rządowej KETEP oraz koreańskich podmiotów wspólnie z przedstawicielami NCBR odwiedziła 12 maja 2023 r. Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Gości powitał Dyrektor NCBJ Profesor Krzysztof Kurek, który zaprezentował profil działalności instytutu. Podczas wizyty w Świerku delegacja miała możliwość odwiedzenia jedynego w Polsce działającego reaktora jądrowego MARIA.

Obecność w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku była kontynuacją wizyty przedstawicieli koreańskich podmiotów w Polsce, którzy przylecieli specjalnie na wydarzenie matchmakingowe w obszarze tematyki jądrowej organizowane wspólnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz koreańską agencję rządową KETEP, które odbyło się dzień wcześniej, tj. 11 maja.

W pierwszej części wizyty uczestniczące podmioty zaprezentowały profile swojej działalności, jak również omówiono możliwości potencjalnej współpracy pomiędzy Polską a Koreą Południową. W spotkaniu udział wzięli m. in. Prezydent KETEP Pan Ki-Yeoung Kweon wraz ze swoimi współpracownikami, Dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej NCBR Cezary Błaszczyk oraz jego zespół, jak również przedstawiciele kilku koreańskich podmiotów, których działalność zorientowana jest w obszarze zaawansowanych technologii.

W swoich prezentacjach przedstawiciele Narodowego Centrum Badań Jądrowych podkreślali znaczenie projektów o tematyce jądrowej na świecie oraz fakt, że pomimo, iż są czasochłonne, wymagają ogromnych nakładów finansowych jak również zaangażowania najlepszych ekspertów, to zdecydowanie są naszą przyszłością i mają kluczowe znaczenie zarówno dla Polski, jak i dla Korei Południowej.

W drugiej części wizyty goście z zainteresowaniem zwiedzili badawczy reaktor jądrowy MARIA, po którym oprowadził ich Pan Paweł Nowakowski, Dyrektor Departamentu Eksploatacji Obiektów Jądrowych NCBJ, oraz opowiedział, jak działa reaktor, ile zużywa paliwa i co się z tym paliwem następnie dzieje.

Badawczy reaktor jądrowy MARIA jest jedynym w Polsce działającym reaktorem jądrowym, którego moc wynosi 30 MW. Jego budowę rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiony został w grudniu 1974 r. w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych (IBJ). Obecnie jest jednym z nowocześniejszych w Europie.

Jest to reaktor doświadczalno-produkcyjny obecnie przeznaczony do następujących celów:

  • napromieniowań materiałów tarczowych do produkcji radioizotopów,
  • badań materiałowych i technologicznych
  • neutronowego domieszkowania materiałów półprzewodnikowych,
  • neutronowej modyfikacji materiałów,
  • badań fizycznych i neutronograficznych,
  • wykorzystania wiązek neutronów dla celów medycznych,
  • celów szkoleniowych w zakresie fizyki i techniki reaktorowej.

Spotkanie przedstawicieli polskich i koreańskich instytucji w Świerku było okazją przede wszystkim do wymiany informacji i doświadczeń, ale także do nawiązania kontaktów, które w przyszłości mogą służyć realizacji wspólnych projektów badawczych w obszarze energii jądrowej.

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Działy

Reklama