Ciepłownictwo

Kogeneracja wysokosprawna – nowoczesny sposób na tańszą energię

Kogeneracja jest jednym z najlepszych sposobów na obniżenie kosztów pozyskiwania energii. To proces, w którym równocześnie dochodzi do produkcji ciepła i energii elektrycznej. W dobie przemian polskiej gospodarki i odchodzenia od węgla to właśnie kogeneracja gazowa znajduje coraz więcej zastosowań jako źródło ciepła i energii. Czym zatem jest kogeneracja wysokosprawna? Śpieszymy z wyjaśnieniem.

Kogeneracja wysokosprawna – co to jest i jak definiują ją przepisy?

Rosnące ceny energii elektrycznej i paliw zmuszają odbiorców indywidualnych, a przede wszystkim firmy, do szukania oszczędności. Stąd wynika popularność w wyszukiwarkach internetowych zapytań takich jak: „kogeneracja co to jest?” czy „wysokosprawna kogeneracja co to jest?”. Odpowiemy na te pytania.

Co to jest kogeneracja? To jednoczesna produkcja energii elektrycznej i ciepła, które powstają w tym samym procesie technologicznym. Jej główną zaletą jest znaczne obniżenie zużycia paliwa w porównaniu do oddzielnej produkcji prądu i ciepła.

Czym jest wysokosprawna kogeneracja? Jej definicję określa Prawo Energetyczne. Aby kogeneracja określona została mianem wysokosprawnej, musi spełnić szereg warunków. Aby nazwać ją wysokosprawną, w jej procesie należy uzyskać oszczędności określonego rzędu. Dla przykładu: dla jednostek o mocy wyższej lub równej 1 MW, kogeneracje jest wysokosprawna, jeśli oszczędność energii pierwotnej wyniesie co najmniej 10% w porównaniu z rozdzielnym procesem produkcji ciepła i prądu. Podsumowując, kogeneracja wysokosprawna ma na celu zredukowanie poziomu wykorzystania paliwa, którym w przypadku kogeneracji gazowej jest oczywiście gaz.

Co ważne, spełniając wymogi wysokosprawnej kogeneracji zamieszczone w ustawie, firma będzie mogła starać się o dofinansowanie z programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wysokosprawna kogeneracja gazowa – zalety i wady

Jakie są zalety kogeneracji? Jej zastosowanie znacznie obniży koszt pozyskania energii, a jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła znacznie podniesie efektywność energetyczną. Wysokosprawna kogeneracja przez zmniejszenie zużycia paliwa jest sposobem na spore oszczędności: wyprodukowany prąd będzie tańszy niż jego zakup z sieci. Z kolei nadmiar wyprodukowanej energii może być wprowadzony do sieci elektrycznej i sprzedany. Kolejna zaleta kogeneracji to uniezależnienie się od sieci energetycznej. W przypadku jej awarii uchroni przedsiębiorstwo przed przestojem w produkcji. Jest to również technologia pozwalająca na znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla.

Kogeneracja jest niezwykle wydajna: może wykorzystywać aż 80% potencjału paliwa, dlatego jest szczególnie przydatna w energochłonnych gałęziach przemysłu, cechujących się znacznym zapotrzebowaniem na zużycie energii elektrycznej i ciepła. Kogeneracja gazowa, wykorzystująca gaz dla firm, znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle i w obiektach użyteczności publicznej.

Niestety największą wadą tego rozwiązania jest koszt inwestycji w niezbędną instalację. W wielu przypadkach taka inwestycja zwraca się jednak już po 3-4 latach. Dla przedsiębiorców, którzy zamierzają inwestować w wysokosprawną kogenerację, przewidziano także kilka możliwości rządowych dofinansowań.

Kogeneracja w domu jednorodzinnym czy w firmie?

Czy kogeneracja w domu jednorodzinnym to dobry pomysł? Kogeneracja znajduje zastosowanie w obiektach, które poza sezonem grzewczym wykorzystują zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepło przez znaczną część doby, a więc głównie w przemyśle, zwłaszcza spożywczym, hotelach, czy szpitalach. Czy zatem kogeneracja w domu to dobre rozwiązanie? Teoretycznie tak, choć nadal dużą przeszkodą jest koszt agregatu kogeneracyjnego, który wykorzystuje gaz ziemny. Warto jednak obserwować zastosowania kogeneracji dla gospodarstw domowych. Być może w przyszłości rozwiązanie to stanie się znaczne bardziej dostępne pod względem kosztów.

W dobie podwyżek cen energii elektrycznej i gazu kogeneracja może być dobrym sposobem dla firm na znaczne oszczędności. Mimo iż technologia ta jest sporym wydatkiem, to podniesie efektywność energetyczną firmy i uniezależni ją od sieci energetycznych. Kogeneracja od EWE z pewnością zapewni bezpieczeństwo energetyczne Twojej firmie.

Fot. Sergey

Źródło: Ewe.pl 

Działy

Reklama