Paliwa dla energetyki

EHPA: Głosowanie europosłów nad dyrektywą EPBD wieszczy koniec ery kotłów na paliwa kopalne

14 marca 2023 r. Posłowie do Parlamentu Europejskiego zagłosowali za przyspieszeniem drogi do dekarbonizacji budynków, a w przyszłości za zakończeniem ery kotłów na paliwa kopalne, ponieważ uzgodnili swoje stanowisko w sprawie zmienionego prawa UE dotyczącego energii w budynkach.  

Jest to bardzo ważny moment dla branży pomp ciepła, która oferuje energooszczędne, korzystające z OZE rozwiązania grzewcze.

Sprawozdanie Parlamentu zawiera wymóg, aby wszystkie nowe budynki w UE były bezemisyjne od 2028 r. (w 2026 r. budynki publiczne) oraz aby państwa członkowskie zaplanowały stopniowe wycofanie ogrzewania paliwami kopalnymi do 2035 r., z możliwością przedłużenia tego okresu w niektórych krajach UE do 2040 r. Nowa dyrektywa zakazuje dotacji do kotłów na paliwa kopalne od początku 2024 r.

– Dzisiejszy dzień to ogromny krok w kierunku dekarbonizacji budynków – skomentowała Jozefien Vanbecelaere, Szef Działu Spraw UE w Europejskim Stowarzyszeniu Pomp Ciepła. – Rządy krajowe mogą teraz sprawić, że będą one zdrowsze, bardziej przystępne i sprzyjające włączeniu społecznemu dla wszystkich – dodała.

Jak twierdzi Paweł Lachman, Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła – „Bardzo ważną kwestią jest poparcie posłów Parlamentu dla ustanowienia ścieżki rozwoju wraz z celami liczbowymi dla ich wkładów we wdrażaniu energii słonecznej i pomp ciepła w budynkach w krajowych planach renowacji budynków. Powinno mieć to kluczowe znaczenie w rozwoju energetyki prosumenckiej w Europie”.

Jednym ze sposobów pomocy państwom członkowskim w wycofaniu kotłów na paliwa kopalne byłaby zmiana w unijnym rozporządzeniu w sprawie Ekoprojektu, które określa zasady efektywności energetycznej urządzeń, w tym do ogrzewania i ciepłej wody. Komisja Europejska zapowiedziała w swoim planie REPowerEU z maja 2022 r., że zaproponuje de facto zakaz samodzielnych kotłów na paliwa kopalne na 2029 r. w swojej nadchodzącej propozycji Ekoprojektu, która będzie omawiana 27 kwietnia 2023 r. EHPA i PORT PC będą uważnie obserwować te dyskusje.

Przegłosowane 14 marca 2023 r. prawo, Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), przechodzi teraz do etapu „trilogów”, w którym odbędą się negocjacje między Radą UE, Parlamentem i Komisją w celu osiągnięcia i publikacji ostatecznego uzgodnionego tekstu.

Źródło: Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła “PORT PC”

Działy

Reklama