Ministrowie energii spotkali się, aby omówić kryzys gazowy i wspólne działania na rzecz globalnego bezpieczeństwa energetycznego w sezonie 2023/24.
15 lutego 2023 r. ministrowie odpowiedzialni za energię z ponad 30 krajów wzięli udział w spotkaniu ministerialnym Międzynarodowej Agencji Energii, dotyczącym rynków gazu i bezpieczeństwa dostaw. Spotkanie, które odbyło się w trybie zdalnym, koncentrowało się na kwestiach zabezpieczenia sezonu 2023/24 w obliczu odejścia od dostaw rosyjskiego gazu ziemnego i podejmowanych w poszczególnych państwach działań, które mają pozwolić na zapewnienie nieprzerwanych dostaw surowca do odbiorców.
– Niebawem minie rok od niesprowokowanej i pełnoskalowej rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę. Jednakże rosyjska strategia szantażu energetycznego znana jest od dawna. Nagłe ograniczenie dostaw gazu do Unii Europejskiej w 2022 r., powodujące poważny szok podażowy na europejskich i światowych rynkach gazu, było przykładem tej zaplanowanej strategii i celowym działaniem wpływającym na zwiększenie rynkowych cen tego surowca – powiedziała Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa.
Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła, że dzięki udanej współpracy międzynarodowej z naszymi niezawodnymi partnerami, m. in. Danią, Norwegią, Litwą, Słowacją, USA, dokonaliśmy rozległych inwestycji w bezpieczeństwo i dywersyfikację naszych dostaw gazu.
– Polska od wielu lat konsekwentnie przygotowywała się do uniezależnienia od dostaw gazu z Rosji. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne, rozbudowywaliśmy infrastrukturę przesyłową, dywersyfikowaliśmy źródła dostaw i zapełnialiśmy podziemne magazyny gazu. Dzięki determinacji z ostatnich lat jesteśmy dziś bezpieczni, nawet po wstrzymaniu dostaw gazu ziemnego w ramach kontraktu jamalskiego – zaznaczyła Minister Anna Moskwa.
Do najważniejszych strategicznych projektów należy gazociąg Baltic Pipe oraz Terminal LNG. Funkcjonuje również połączenie gazowe Polska-Litwa, które umożliwia import gazu z terminalu LNG w Kłajpedzie oraz połączenie ze Słowacją. Polska promuje również energooszczędne rozwiązania, w tym zwłaszcza instalację pomp ciepła. Jednocześnie sytuacja na rynku przyczynia się do oszczędności w zużyciu gazu ziemnego, które w 2022 r. osiągnęły poziom ok. 20%.
Dzięki dokonywanym inwestycjom oraz rozsądnej polityce energetycznej zakłócenia na rynku gazu nie są przewidywane pomimo trudnego otoczenia rynkowego w Europie.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska