Ochrona środowiska

#AkademiaCzystegoPowietrza2023

Rusza trzecia edycja Akademii Czystego Powietrza, której celem jest zwiększanie wiedzy na temat programu „Czyste Powietrze”, służącego poprawie jakości powietrza w Polsce i polepszeniu efektywności energetycznej budynków. 12 stycznia 2023 r.  o godz. 10:00 odbędzie się pierwsze spotkanie w formule online poświęcone nowym zasadom programu „Czyste Powietrze”.

Akademia Czystego Powietrza ruszyła w 2020 r. jako wspólna inicjatywa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Polskiego Alarmu Smogowego. Pierwsze dwie edycje w formule online cieszyły się bardzo dużą popularnością, czego miarą jest łącznie kilkaset tysięcy odsłon.

Trzecia odsłona Akademii Czystego Powietrza rusza w szczególnym momencie, gdyż 3 stycznia 2023 r. weszły w życie zmiany w programie „Czyste Powietrze”, dzięki którym inwestycje w poprawę efektywności energetycznej domu wraz z wymianą źródła ciepła staną się jeszcze bardziej atrakcyjne finansowo. Obecnie poziom dotacji został zwiększony niemal dwukrotnie.

Zgodnie z potrzebami i oczekiwaniem Polaków, NFOŚiGW wraz Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wdrożył nową odsłonę programu „Czyste Powietrze”.

Przygotowane zmiany wychodzą naprzeciw właścicielom domów jednorodzinnych i właścicielom lokali w tych budynkach z wydzieloną księgą wieczystą, którzy potrzebują ocieplić swój dom i wymienić źródło ciepła na bardziej efektywne.

Z myślą o beneficjentach, gminach, które są najbliżej swoich mieszkańców oraz instalatorach, którzy służą swoimi usługami beneficjentom programu,  NFOŚiGW przygotowuje cykl bezpłatnych webinariów #AkademiaCzystegoPowietrza2023.

Pierwsze spotkanie szkoleniowe on-line odbędzie się w dniu 12 stycznia 2023 r. o godz. 10.00 i będzie stanowiło kompendium wiedzy o wprowadzonych zmianach w programie „Czyste Powietrze” oraz zapleczu technicznym związanym z tymi zmianami.

– Chcemy jak najskuteczniej dotrzeć z nową ofertą do potencjalnych beneficjentów, a osiągniemy to kiedy informacja o wprowadzonych zmianach w #CzystePowietrze będzie przekazana w sposób jasny i przejrzysty. Możliwość otrzymania dotacji nawet do 136 200 zł na działania w ramach oferty programu to tylko pierwsza korzyść dla beneficjenta. Kolejna, istotniejsza wartość otrzymanego bezzwrotnego wsparcia finansowego z programu, to ciepły, komfortowy dom i docelowo niższe rachunki za ogrzewanie. Ocieplony dom z efektywnym źródłem ciepła zużywa mniej energii niezbędnej do ogrzania, tym samym obniża się ilość zakupywanego paliwa co na wprost przekłada się na realne oszczędności w budżetach gospodarstw domowych. Jednocześnie mniejsze zużycie paliw wpływa na poprawę jakości powietrza.

Zaoferowane zmiany programu to dostęp do dużych środków finansowych z przeznaczeniem na ocieplenie domu i wymianę „kopciucha”, czyniących domy naszych beneficjentów efektywnymi energetycznie. Mamy nadzieję, że nasza oferta spotka się z jeszcze większym zainteresowaniem i będziemy mieli coraz więcej ocieplonych domów i coraz czystsze powietrze pozbawione smogu – mówi Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków i Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

– Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” pozwala uwolnić potencjał, jaki leży w poprawie efektywności energetycznej budynków. Dzięki wymianie kopciuchów i termomodernizacji domów będziemy mogli oddychać czystszym powietrzem a gospodarstwa domowe zmniejszą swoje rachunki za ogrzewanie – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

– Pierwszy cykl spotkań w ramach Akademii adresujemy do instalatorów, doradców energetycznych i firm z branży budowlanej, zainteresowanych ofertą programu „Czyste Powietrze”. Wiemy, że wyżej wskazana branża jest mocno zainteresowana zmienioną ofertą programu, zwłaszcza w kontekście nowego podejścia w programie do termomodernizacji budynków. W obecnej odsłonie programu wielką wagę przywiązujemy do audytu energetycznego i kompleksowej termomodernizacji, która umożliwi uzyskanie pełnej puli korzyści ze zrealizowanej inwestycji, a sam beneficjent będzie miał szansę w sposób najbardziej wymierny, czyli finansowy, docenić jej efekty – dodaje Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

W cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2023 sukcesywnie pojawią się  kolejne webinary i tematy dotyczące praktycznych aspektów udziału w programie. Chodzi o zaspokojenie ważnych potrzeb informacyjnych ukierunkowanych na poszczególne grupy zainteresowane, bądź zaangażowanew bieżącą realizację programu, a przede wszystkim przekonanie odbiorców oferty NFOŚiGWi wfośigw, że program „Czyste Powietrze” dotyczy wszystkich Polaków.

W ramach Akademii Czystego Powietrza dodatkowo planowana jest seria warsztatów dla samorządów lokalnych, które odbędą się w kilku województwach.

#AkademiaCzystegoPowietrza2023 rozpocznie się w czwartek, 12 stycznia o godz. 10:00. Podczas pierwszego spotkania, eksperci NFOŚiGW przypomną zasady programu „Czyste Powietrze”, w tym szczegóły związane z progami dochodowymi i warunkami pozyskania środków, a także kosztami kwalifikowanymi i warunkami technicznymi związanymi z nową odsłoną programu.

Aby wziąć udział w pierwszym webinarium należy zarejestrować się poprzez formularz zgłoszeniowy. Link do formularza zgłoszeniowego na szkolenie, które będzie realizowane na platformie YouTube: https://forms.office.com/e/yUWp0p6Pm4

Link do spotkania, dla osób które się zarejestrują, zostanie przesłany w dniu 11 stycznia br. Osobom zarejestrowanym później, link do spotkania zostanie przesłany 12 stycznia br. przed rozpoczęciem webinaru.

Na pytania zadawane podczas #AkademiiCzystegoPowietrza2023, odpowiemy w zakładce Pomoc/Pytania i odpowiedzi na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Zaproszenia wraz z linkiem do rejestracji na każde kolejne webinarium publikowane będą m.in. na stronie internetowej programu Czyste Powietrze i w mediach społecznościowych. Każde webinarium po edycji w czasie rzeczywistym, będzie również udostępnione do ponownego obejrzenia na stronie czystepowietrze.gov.pl .

***

Program Czyste Powietrze: czystepowietrze.gov.pl

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Działy

Reklama