Bezprecedensowy wzrost cen energii wpływa na zwiększenie kosztów życia Polaków i wymaga działań osłonowych. Dlatego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad projektem ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Ustawa dot. maksymalnej ceny za gaz ma pojawić się na następnym posiedzeniu Rady Ministrów.
Atak Rosji na Ukrainę spowodował kryzys energetyczny, który doprowadził do destabilizacji dotychczasowych zasad na rynku paliw gazowych. Ceny zaczęły osiągać niespotykany do tej pory poziom. Prowadzona przez polski rząd polityka – oparta m. in. na rozbudowywanych połączeniach gazowych oraz dbaniu o odpowiedni stan napełnienia magazynów – pozwoliła uchronić Polaków przed niebezpieczeństwem związanym z brakiem surowca w obecnym sezonie grzewczym. Jednak krajowy rynek, jako część unijnego rynku energii, podlega ogólnoeuropejskiemu trendowi wzrostu cen gazu ziemnego.
– Dlatego po ustawach dotyczących dodatku węglowego, cen ciepła i energii elektrycznej, pracujemy nad rozwiązaniami, które ochronią mieszkańców Polski przed nadmiernym wzrostem cen gazu w 2023 r. – wyjaśniła Szefowa Resortu Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.
Jak dodała, projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu ma pojawić się na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.
Więcej informacji o rządowych rozwiązaniach, które pomagają w walce z wysokimi cenami energii
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska