PKN ORLEN rozwija sieć stacji pod kątem dostępności paliw alternatywnych w Europie. Do 2026 r. uruchomionych zostanie 434 stacji ładowania na terenie Niemiec. Obecnie Grupa ORLEN posiada w Polsce już 470 takich obiektów. Koncern umożliwia także naładowanie samochodu w 63 lokalizacjach w Niemczech oraz Czechach.
– Konsekwentnie realizujemy wyznaczone w naszej strategii cele i wspieramy rozwój e-mobilności. Reagujemy też na oczekiwania, które stawia przed nami zarówno rynek jak i nasi klienci. Dlatego właśnie planujemy dalszy rozwój stacji ładowania. których na terenie naszego kraju do końca dekady będziemy mieć przynajmniej 1 000. Nasze plany rozwoju w sektorze elektromobilności obejmują także budowę 434 takich obiektów, czyli aż 868 punktów ładowania, na terenie Niemiec, gdzie jako Grupa posiadamy już blisko 600 stacji tankowania pojazdów – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Ze względu na plany rozwoju elektromobilności, PKN ORLEN uruchomił zapytanie ofertowe na realizację studium wykonalności pod wielostanowiskowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Przetarg jest otwarty dla wszystkich firm, które spełniają wymogi formalne. Możliwość zgłoszenia jest dostępna na platformie zakupowej koncernu. W kolejnych miesiącach spółka będzie poszukiwała na rynku m. in. doradztwa technicznego, realizacji prac budowlanych czy dostaw urządzeń. Planowany zakup usług wpisuje się w założenia strategii i ma na celu umocnienie pozycji Grupy ORLEN w branży polskich operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania.
W całej Grupie ORLEN w Polsce już teraz funkcjonuje 470 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Obecnie na polskim rynku dominującym typem stacji ładowania są urządzenia wykorzystujące prąd przemienny (AC) o małej mocy. Koncern buduje swoją przewagę poszerzając ofertę urządzeń ładujących prądem stałym (DC).
Na polskich stacjach koncernu funkcjonuje obecnie blisko 140 stacji szybkiego ładowania o mocy od 50 do 150 kW oraz 2 o mocy do 50kW. Ładowarki zainstalowane na stacjach Grupy ORLEN wyposażone są w złącza DC tj. CHAdeMO, CCS a także AC Typ 2, obsługujące prawie wszystkie, dostępne na świecie, typy samochodów elektrycznych. W Niemczech i Czechach działa 86 szybkich stacji ładowania o mocy od 50 do 150 kW oraz 8 o normalnej mocy do 50 kW.
Źródło: PKN ORLEN SA