Na PGE Narodowym w Warszawie odbył się finał „PGE Turnieju Maszyn Wodnych 2022”. W konkursie wzięło udział ponad 1000 uczniów i nauczycieli reprezentujących 150 szkół z całej Polski. W finale wystartowały 53 najlepsze drużyny, spośród 326, które przystąpiły do rywalizacji w eliminacjach regionalnych.
– Gorąco sprzyjam idei, która nie tylko uwrażliwia młodzież na problematykę związaną ze środowiskiem naturalnym i pobudza jej kreatywność, ale przede wszystkim zachęca
do wykorzystywania potencjału najnowszych technologii do ochrony oraz rozwoju najbliższego otoczenia. Cieszę się, że stwarzają Państwo uczniom odpowiednie warunki
do pracy nad drużynowymi projektami w warunkach szlachetnej rywalizacji. Głęboko wierzę, że dzięki takiemu modelowi nauczania, w którym teoria zbiega się z praktyką, młodzi ludzie zyskują szansę na pogłębianie pasji technicznych, świadomości społecznej odpowiedzialności za wspólne dobro, jak również wpływu na kształtowanie bliższego i dalszego otoczenia – napisał Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, w liście odczytanym podczas otwarcia finału „PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych 2022”.
– Już w dwudziestoleciu międzywojennym polska energetyka była w dużym stopniu oparta na elektrowniach wodnych. W naszym kraju funkcjonowało wówczas ponad 6.500 obiektów wykorzystujących energię wody. PGE, jako największe przedsiębiorstwo energetyczne w Polsce, jest spadkobiercą polskiej energetyki. Konkurs „Turniej Maszyn Wodnych” przyczynia się do popularyzacji wiedzy o tym segmencie energetyki wśród najmłodszych. Tym bardziej cieszy nas fakt, że z edycji na edycję angażuje się w niego coraz więcej młodych, zdolnych ludzi – powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
„PGE Turniej Maszyn Wodnych” to innowacyjny konkurs techniczny promujący odnawialne źródła energii, w tym w szczególności hydroenergetykę. W tym roku, odbyła się już druga edycja konkursu. Jego celem jest zachęcenie młodzieży do pogłębiana wiedzy zdobytej w szkole oraz umożliwienie zastosowania jej w praktyce podczas budowy maszyn. Konkurs popularyzuje wśród młodzieży przedmioty ścisłe i nauki techniczne oraz rozwija zdolności manualne.
Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraju. Zadaniem uczestników jest zbudowanie, zgodnie z wytycznymi regulaminu, modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną i potencjalną wody na energię mechaniczną. Wykonane przez uczniów prace są testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym. Zadaniem turbiny jest wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 m. Konkurs rozgrywany jest w dwóch konkurencjach: w konkurencji „Moc” liczy się czas wykonania zadania, a w konkurencji „Wydajność” ilość zużytej wody.
Do ścisłego finału w Warszawie zakwalifikowały się 53 najlepsze drużyny, spośród 326, które przystąpiły do rywalizacji w eliminacjach regionalnych, które odbyły się w Jarosławiu (14 X), Katowicach (15 X), Siedlcach (18 X), Skierniewicach (19 X), Wrocławiu (21 X), Poznaniu (22 X), Szczecinie (24 X) i Wejherowie (26 X). W „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022” łącznie wzięło udział ponad 1000 uczniów i nauczycieli reprezentujących 150 szkół z całej Polski.
W finale konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022”, w kategorii szkół podstawowych zwyciężyły następujące drużyny:
- w konkurencji „MOC”:
WODNE NIMFY ze Szkoły Podstawowej w Stradomi Wierzchniej z czasem 7,933 sekundy;
- w konkurencji „WYDAJNOŚĆ”:
THOR ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Stargardzie ze zużyciem wody 2,33 litra.
W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyli:
- w konkurencji „MOC”:
KILERÓW DWÓCH ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim z czasem 7,065 sekundy;
- w konkurencji „WYDAJNOŚĆ”:
ALPAKAMAN V3 z Zespołu Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie ze zużyciem wody 2,05 litrów.
Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci bonów Sodexo w wysokości 3 000 PLN, a ich opiekunowie w wysokości 1 500 PLN. Laureaci II miejsca otrzymali bony w wysokości 2 000 PLN, a trzeciego 1 500 PLN.
Najlepsze turbiny zostaną zaprezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie.
Organizatorem „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022” jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna we współpracy z Fundacją PGE, partnerem tytularnym konkursu. Projekt dofinansowany został ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem Regionalnym wydarzenia jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022” objęty został także patronatem honorowym przez Wojewodę Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.
Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA