Ministrowie odpowiedzialni za kwestie energii Polski i Czech oraz operatorzy systemów przesyłowych – GAZ-SYSTEM po stronie polskiej oraz Net4Gas po stronie Republiki Czeskiej – wyrażają wspólne poparcie dla realizacji projektu nowego gazociagu łaczącego oba kraje oraz budowy terminalu regazyfikacyjnego LNG typu FSRU w Gdańsku.
Gazociąg Polska – Czechy (Stork II) mógłby osiągnąć przepustowość ok. 1 mld m3 gazu rocznie w obu kierunkach, z możliwoscią zwiększenia przepustowości w przypadku zainteresowania rynkowego. Natomiast zakładana przepustowosć terminalu FSRU wynosi ponad 6 mld m3 rocznie. Realizacja obu projektów umożliwi czeskim podmiotom nabywanie i sprowadzanie gazu z Polski.
– Realizacja obu projektów, zarówno STORK II, jak i terminalu FSRU w Gdańsku przyczyni się do dalszego zwiększania dywersyfikacji dostaw, konkurencyjności i integracji rynków. Realizację obu tych projektów uznajemy za szczególnie istotną. Cieszymy się, że nasi partnerzy z Czech w podobny sposób jak my postrzegają warunki niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie. Podejmujemy zatem wspólnie działania perspektywiczne i korzystne zarówno dla biznesu, jak i obywateli. Nasze działania są realnym i konkretnym wkładem w bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej – powiedziała Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.
Wspólny list poparcia w sprawie STORK II i FSRU Gdańsk zostanie w najbliższych dniach oficjalnie przekazany najwyższym przedstawicielom Komisji Europejskiej.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska