– To ważny, historyczny moment. Budujemy niezależność energetyczną Polski, która w perspektywie dekady będzie się na naszych oczach zmieniać – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Ireneusz Zyska, podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego, która odbyła się w Legnicy 25 marca 2022 r.
W skład Klastra Wodorowo-Energetycznego Powiatu Legnickiego Energii weszło dziewięć podmiotów, wśród których znalazły się m. in. Powiat Legnicki, Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., gminy: Chojnów, Krotoszyce, Legnickie Pole i Ruja.
– Wierzę, że region Legnicy stanie się liderem w zakresie transformacji energetycznej, a zielona energia wytworzona w klastrze będzie dobrze służyła lokalnym inwestycjom – powiedział Wiceminister Klimatu i Środowiska, Ireneusz Zyska.
We wstępnej fazie funkcjonowania Klastra Wodorowo-Energetycznego Powiatu Legnickiego przewiduje się uruchomienie instalacji fotowoltaicznych na obiektach samorządowych o mocy 2-5 MW z możliwością rozwoju łącznej mocy do 100 MW w ciągu roku. Odbiorcami będą Jednostki Samorządu Terytorialnego wchodzące w skład klastra oraz zainteresowane przedsiębiorstwa z terenu Powiatu Legnickiego.
Budowa klastrów może stanowić dodatkowe forum do współpracy między lokalnymi firmami, które wpisując się w trend rozwoju energetyki obywatelskiej, stanowią korzystne rozwiązanie dla lokalnych społeczności. Wykorzystanie OZE na obszarze działania klastra przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji i zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Z kolei współpraca w ramach ich działalności, pozwala wykorzystać nie tylko miejscowe zasoby, ale także sprzyja wdrażaniu najnowszych technologii tam, gdzie są one użyteczne i opłacalne.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska