Miasto Kraków kupuje gaz ziemny po cenach z 2018 roku, które obowiązują jednostki i spółki miejskie aż do końca 2022 roku. To efekt działania Krakowskiej Grupy Zakupowej Gazu, której liderem jest Krakowski Holding Komunalny SA.
– Gdyby uczestnicy naszej grupy zakupowej kupili w 2022 r. gaz według aktualnego cennika dla biznesu, miasto, jednostki i spółki wydałyby o około 40 mln zł więcej. W tym roku wszyscy uczestnicy grupy zapłacą za gaz, łącznie z opłatą dystrybucyjną, tylko ok. 7,7 mln zł netto – mówi Tadeusz Trzmiel, Prezes Zarządu KHK SA.
Aktualnie obowiązujące umowy są efektem przetargu przeprowadzonego w 2020 r. w ramach Krakowskiej Grupy Zakupowej Gazu.
– W kontekście grupowych zakupów energii bardzo ważną kwestią jest poprawna analiza sytuacji na światowym i krajowym rynku dostaw gazu. Dokonują jej specjaliści z KHK SA i przedstawiają swoje rekomendacje Komitetowi Sterującemu powołanemu przez Prezydenta Miasta Krakowa. Sytuacja gospodarcza w 2020 r. wywołana pandemią koronawirusa znacząco wpłynęła na spadek cen gazu na światowych i krajowej giełdzie, co z powodzeniem wykorzystaliśmy organizując przetarg na dwuletni okres zakupowy – zaznacza Tadeusz Trzmiel. – W kontekście aktualnej sytuacji na rynkach i ogromnych podwyżek cen energii gazowy „grupon” zorganizowany przez KHK okazał się więc doskonałym rozwiązaniem – dodaje.
KGZG kupuje rocznie około 6 mln m3 gazu dostarczanych dla 130 podmiotów posiadających ponad 300 punktów odbioru. Połowa z nich to kotłownie, a także kuchnie w obiektach edukacyjnych i żłobkach. Kolejne kotłownie należą do MPEC SA i spółki zależnej (63 szt.) oraz Zarządu Budynków Komunalnych (60 szt.). Pozostali uczestnicy grupy zakupowej to obiekty należące do instytucji kultury i domy pomocy społecznej. Większość z nich zlokalizowana jest poza zasięgiem miejskiej sieci ciepłowniczej.
Źródło: www.krakow.pl