PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenie na budowę dwóch kolejnych farm fotowoltaicznych PV Gutki 1 i PV Gutki 2. Instalacje o łącznej mocy 12 MW powstaną na wydzierżawionych przez spółkę gruntach prywatnych znajdujących się w powiecie grajewskim na Podlasiu.
Postępowanie przetargowe na realizację inwestycji zostanie ogłoszone w ciągu najbliższych kilku tygodni. Pozwoli to na podpisanie kontraktu z Generalnym Wykonawcą w II kwartale 2022 r., rozpoczęcie budowy w połowie przyszłego roku i uruchomienie farmy fotowoltaicznej w 2023 r. To kolejne wielomegawatowe projekty należący do PGE Energia Odnawialna, który uzyskały w tym roku pozwolenie na budowę. Wcześniej podobną decyzję administracyjną uzyskała instalacja o mocy 25 MW zlokalizowana w województwie podlaskim – PV Augustynka.
Według nowej strategii, Grupa Kapitałowa PGE zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Zostanie to osiągnięte poprzez realizację inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW i umocnienie PGE na pozycji lidera rynku OZE w Polsce.
Do tej pory PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła na ten cel ok 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2000 MW. W przyszłości na tych terenach uruchomione zostaną zarówno jednomegawatowe instalacje jak i znacznie większe przedsięwzięcia. Nowe inwestycje spółki realizowane będą na gruntach własnych Grupy PGE, należących do samorządów, instytucji kościelnych, spółek skarbu państwa, ale również – tak jak w przypadku PV Gutki 1 i 2 – na gruntach dzierżawionych od prywatnych właścicieli.
PGE Energia Odnawialna zamierza finansować projekty poprzez system aukcyjny oraz w oparciu o długoterminową umowę sprzedaży energii elektrycznej (PPA). Korzystając z mechanizmu wsparcia zrealizowanych zostanie m.in. 19 projektów, które wygrały tegoroczną aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW. Inwestycje powstaną w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim.
Równolegle PGE Energia Odnawialna pracuje na projektem budowy farmy PV w gminie Kleszczów, w okolicach Bełchatowa. Instalacja o mocy 50 MW zrealizuje spółka celowa PGE Soleo 1. Zgodnie z umową joint venture, PGE Energia Odnawialna i Gmina Kleszczów mają w niej po 50% udziałów.
Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów produkujących energię odnawialną wynosi 2331,25 MW.
Źródło: PGE Energia Odnawialna S.A.